Proč by nám doma neměla chybět čistička vzduchu?

Každý den se nadechneme průměrně 24 000krát. Víte ale, co dýcháme? V domácnosti běžně používáme řadu výrobků, které v sobě obsahují rozpouštědla a těkavé organické sloučeniny. Připočteme-li ještě prach, roztoče, kouř, je to už dostatečný důvod pro to, abychom začali vážně uvažovat o čističce vzduchu.

0

Kvalitu vzduchu pouhým okem nezhodnotíme – to je ten problém

Určitě buďte nároční na její funkce. Dnes se můžeme setkat i s tím, že jsou čističky vzduchu označovány i jako pračky vzduchu – prádlo také přece chceme mít dokonale čisté. A stejně tak je to i se vzduchem u nás doma.

Zejména ve městech a na více znečišťovaných místech si musíme uvědomit, že všech vzduch, který se k nám domů dostává, pochází z vnějšího prostředí. Přes jaro a léto je plný pylů a prachu, přes zimu nás sužuje smog. Průměrné hodnoty výskytu těchto látek jsou pak v naší domácnosti 2-5 x vyšší než v exteriéru. Společnost Philips se na tento problém zaměřila a zjišťovala znečištění na rušné pražské křižovatce a v bytě v širším centru. Koukněte se, jak měření dopadlo: www.facebook.com/PhilipsCzechRepublic

K nekvalitnímu vzduchu v interiéru ještě musíme přičíst látky, které se do vzduchu v bytě uvolňují díky naším běžným domácím činnostem.  Aniž bychom si toho byli často vědomi, vdechujeme výpary ze syntetických materiálů a chemických osvěžovačů a řady dalších látek.

 Požadovanou kvalitu vzduchu v bytě nám zajistí dostatečné větrání, pomoci nám může čistička vzduchu. Dražším, ale nejlepším řešením je řízené větrání s rekuperací vzduchu.

 

Při výběru hlídejte spotřebu

Když u čističek vzduchu mluvíme o náročnosti, tak je potřeba myslet jak na tu energetickou a potažmo finanční, ale i na složitost obsluhy. Při nepřetržitém provozu čističky vzduchu může její spotřeba znamenat významnou položku ve vyúčtování elektřiny. Před nákupem tedy zkontrolujete příkon zařízení. Čistička s příkonem 15 W vás při celodenním provozu vyjde při současných cenách na cca 1,80 Kč, s příkonem 80 W je pak cena 7,50 Kč. Jakýkoliv spotřebič má sloužit nám, nikoliv my jemu.

Co všechno umí?

Dotazujte se i na složitost údržby a frekvenci výměny filtrů. Zjistěte si, jak jsou filtry drahé, aby se vám zdánlivá počáteční úspora nepřeměnila na požírače peněz. Anebo rovnou zvolte čističku vzduchu s filtrem elektrostatickým, kde nutnost výměny filtru odpadá.

Pro účinné čištění musí vzduchový výkon převyšovat minimálně 1,5krát objem místnosti. Ideální je pokud má čistička více stupňů, můžete tak výkon přizpůsobit různě velkým místnostem. Hmotnost čističky vzduchu by se měla pohybovat do 10 kg, abyste s ní mohli snadno manipulovat. Hlučnost nesmí přesáhnout 40 dB. Některé přístroje na trhu dokážou nabídnout chod pod 10 dB, což oceníte v noci, až budete při jejím provozu nerušeně spát. Design čističek bývá většinou propracovaný, a tak čistička může být nejen funkčním, ale i dekoračním prvkem.

Čističky vzduchu mohou poskytovat i některé další funkce – ionizovat nebo zvlhčovat vzduch.

Produktový tip

Novinkou trhu je kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu 2v1 Philips AC4080. Zatímco technologie VitaShield IPS dokáže účinně odfiltrovat například jemné částice, částice PM2,5, škodlivé plyny, bakterie a viry o velikosti minimálně 20 nanometrů a odstraňuje ze vzduchu až 99,9 % pylů, prachu, roztočů, bakterií, virů a zvířecí srsti, technologie NanoCloud se zase stará o účinné a hygienické zvlhčování vzduchu bez bílých skvrn a louží v okolí přístroje. Rovnoměrně rozvádí zvlhčený vzduch po místnosti a udržuje v ní vlhkost na stabilní doporučené úrovni 40 – 60 %.

Zařízení 2v1 AC4080 od Philips má intuitivní a snadné ovládání. Třístupňový systém ukazatelů LED vás informuje o kvalitě vzduchu: modrý – dobrá, fialový – uspokojivá, červený – špatná. Naopak třístupňové nastavení rychlosti ventilátoru umožňuje přizpůsobit proudění vzduchu vlastním požadavkům, přičemž maximálně lze dosáhnout průtoku 210 000 l/h. Nastavení přístroje však nemusíte samostatně kontrolovat, protože inteligentní senzor měří kvalitu a vlhkost vzduchu v místnosti a tyto hodnoty používá pro řízení automatického režimu, díky kterému si v místnosti můžete neustále užívat zdravější vzduch.

Nová kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu 2v1 Philips AC4080 může díky snadno nastavitelným hodinám fungovat také pouze po určitý počet hodin (1, 4 nebo 8 hodin), po jejichž uplynutí se automaticky vypne. Kromě toho má také speciální noční nastavení: režim spánku. V něm funguje v tišším provozu, s nižší rychlostí a ztlumenými světly, aby nerušil spánek.

Novou kombinovanou čističku a zvlhčovač vzduchu 2v1 Philips AC4080 lze od října zakoupit v prodejnách Electroworld a online na Alza.cz a Nay.sk. Její orientační maloobchodní cena je
10 499 Kč. Více informací je k dispozici na www.philips.cz/zdravejsivzduch.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here