Zajímá vás: Je výhodnější nájem nebo úvěr?

Jak budeme bydlet výhodněji? Ve vlastním, ale s hypotékou, nebo v bytě, za který platíme nájem? Odpovědi přináší další  Index bydlení MP. Do výsledků se promítly rostoucí ceny nájmů i nemovitostí, na straně druhé také nárůst průměrné výše nájmu za 1 m2 ve všech regionech ČR.

0
foto: 123rf.com

Nůžky mezi nájmem a bydlením s hypotékou se rozvírají

Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři ČR zpracovaly letos podruhé ukazatel „Index bydlení MP“, který srovnává v jednotlivých krajích ČR výši průměrné měsíční splátky úvěru na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného. Do vývoje Indexu se promítly zejména rostoucí ceny nemovitostí, které v kombinaci s dostupnými úvěry na bydlení „rozevřely nůžky“ mezi splátkou úvěru a nájmem na 1 m2 průměrného bytu v jednotlivých krajích.

Hypotéka se nejvíce vyplatí na Zlínsku

Nejzajímavější vývoj zaznamenal Index bydlení MP na Zlínsku. Během dvou kvartálů se zde stalo hrazení splátky úvěru na pořízení průměrného bytu méně finančně náročné, než placení nájmu ve srovnatelném bytu. Index ve výši 103 %  znamená, že nájem na 1 m2 průměrného bytu zde dosahuje 103 % splátky úvěru na průměrný byt přepočtené na 1 m2 (u průměrného bytu v kraji je tak levnější splácet jej hypotékou než hradit za něj nájem).

„Při troše štěstí se může rodina ve Zlínském kraji přestěhovat z nájemního bytu do srovnatelného bytu financovaného Hypoúvěrem, a přitom každý měsíc ušetří. Obdobně zde může zájemce o byt k pronájmu využít výhodného financování a za splátku úvěru zaplatí při současných podmínkách na trhu méně, než inkasuje na nájemném,“ uvádí David Formánek, předseda představenstva Modré pyramidy.

Z nájmu do vlastního se vyplatí také v dalších regionech

Přechod z nájemního bydlení do vlastního je z finančního hlediska dostupné vedle Zlínského kraje také pro občany v Praze, Jihočeském kraji, Kraji Vysočina a Jihomoravském kraji. Měsíční nájemné zde v průměru dosahuje více než 90 % splátky úvěru na bydlení. Naopak velký skok mezi nájmem a splácením úvěru na bydlení čeká na občany v Ústeckém (65 %), Libereckém (77 %) nebo Moravskoslezském kraji (72 %).

Ve 2. a 3. čtvrtletí zaznamenala Asociace realitních kanceláří ČR růst průměrných nájmů na metr čtvereční bytu ve všech krajích České republiky. Nejvíce rostlo průměrné nájemné v Ústeckém kraji, Zlínském kraji a Kraji Vysočina. Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR.

K největším změnám v Indexu bydlení MP došlo v Olomouckém a Jihočeském kraji. Zatímco v prvním jmenovaném se prohloubil rozdíl mezi splátkou úvěru a nájmem o 10 procentních bodů, v Jihočeském kraji byl vývoj opačný: nájmy zde rostly výrazně pomaleji než splátky úvěrů, které reagovaly na rostoucí ceny nemovitostí i schopnost klientů financovat dražší nemovitosti (index zde vzrostl o 9 procentních bodů).

Metodika výpočtu Index bydlení MP

Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmu (poskytuje Asociace realitních kanceláří ČR) a průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy stavební spořitelny (průměrná splátka Hypoúvěru v daném regionu, kde v průměru klienti financují 87 % hodnoty nemovitosti) při zohlednění průměrné rozlohy bytu podle údajů ČSÚ. Index udává, kolika procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu, a to vždy zvlášť pro každý region.

Pro jaké řešení byste se rozhodli Vy?

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here