Přístavba může domu dodat víc než jen prostor. Nechte si poradit od odborníků

Přístavby rodinných domů jsou oblíbeným a poměrně jednoduchým řešením, jak v případě potřeby rozšířit svůj životní prostor. Majitelé domů je mnohdy řeší svépomocí, čímž se však obvykle ochuzují o přidanou hodnotu přístavby v podobě ozvláštnění designu stavby, využití moderních postupů, materiálů či originálního zakomponování do okolního prostředí. Chcete přístavbu, která zcela splní svou funkci a navíc vám ji budou sousedé závidět? Svěřte její stavbu do rukou odborníků a nebojte se atypických řešení. Velkou pozornost též věnujte legislativním požadavkům na stavbu.

0

Rozrůstající se rodina, nové požadavky na životní prostor či prostá touha vylepšit dosavadní bydlení. Právě tyto situace majitele rodinných domků často vedou ke zvažování přístavby, obzvláště mají-li k dispozici dostatečně prostorný okolní pozemek. Zručnější jedinci se přitom mnohdy rozhodnou v rámci šetření nákladů pustit se do přístavby svépomocí. Na první pohled to přeci vypadá jednoduše: vyberete vhodné místo, nakreslíte jednoduchý plánek, nakoupíte materiál, svoláte známé a dáte se do díla. Bohužel, řada z těchto kutilských projektů končí tím, že u stávajícího domu vznikne dodatek, který proporce stavby „rozhodí“. A i pokud se koncepce přístavby podaří, většinou domu vizuálně moc nového nedodá. To přitom bohužel platí i v případech, kdy si majitelé domu na pomoc přizvou odborníky. „Češi jsou v otázce vzhledu bydlení poměrně konzervativní a obvykle preferují, aby přístavba nebyla příliš nápadná. Tím se ale ochuzují o možnost dodat svému bydlení svěží moderní nádech či využít výhod pokročilých stavebních postupů,“ říká architekt Dalibor Borák.

Spolupráce s architekty zvýší přidanou hodnotu přístavby

I pro realizaci přístavby se tak obecně doporučuje obrátit se na zkušené architekty či projektanty a nebát se vyzkoušet něco nového. „Spolupráce s odborníky vám dopomůže k hladšímu průběhu stavby uplatněním prověřených pracovních postupů, získáte informace o moderních materiálech a též doporučení přímo na míru vaší stavbě. Bonusem pak může být i přidaná hodnota přístavby v podobě neotřelého designu či různých moderních řešení,“ uvádí Tomáš Kaláb z developerské firmy. „Díky profesionální vizualizaci celého projektu navíc budete mít hned od začátku jasno, jak bude váš dům po přístavbě vypadat a ladit se svým okolím,“ dodává. Při plánování přístavby se totiž vyplatí myslet nejen na to, jak nový objekt vizuálně doplní samotnou stavbu, ale i zahradu a širší prostředí, v němž je dům zasazen.

Pozor na legislativu

Než však celý projekt přístavby odstartujete, nezapomeňte vyřešit potřebnou administrativu v souladu s platnou legislativou. Nejprve si ověřte, zda budete potřebovat stavební povolení. To zákon nevyžaduje, pokud i s novou přístavbou váš dům nebude mít více než dvě nadzemní podlaží (plus podkroví) a jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů. U stavebního úřadu byste si dále též měli ověřit, kolik procent volné plochy svého pozemku můžete zastavět. Toto číslo se různě po republice liší, takže se na něj rozhodně zeptejte u vašeho místního úřadu. A nezapomeňte na to, že i když stavební povolení nepotřebujete, musíte stavbu ohlásit a také si vyžádat územní souhlas.

„Pokud stavebník nepodá žádost doloženou předepsanými doklady a stavbu realizuje bez opatření stavebního úřadu, které je stavebním zákonem vyžadováno, dopouští se protiprávního jednání,“ varuje stavební úřad městské části Brno-střed s tím, že pokuta za stavbu bez příslušných povolení může dle závažnosti dosahovat i desítek tisíc korun.

Kromě udělení pokuty za neohlášenou nebo nepovolenou stavbu musí stavební úřad vést řízení o jejím odstranění, případně poté na základě předepsané dokumentace může rozhodnout o dodatečném povolení stavby. „Pokud ale bude schváleno nové znění zákona v aktuálně projednávané formě, nebude už nadále možno stavbu dodatečně povolit a vždy bude muset být rozhodnuto o jejím odstranění. Vždy je proto potřeba jakýkoliv stavební projekt začít obstaráním si předepsané dokumentace,“ upozorňuje architekt Dalibor Borák.

Přidané starosti vám pak mohou vzniknout, pokud se váš dům nachází v památkové zóně. „Přístavby na domech stojících v památkových zónách se neobejdou bez konzultací s památkáři, jejichž požadavky se do projektu promítnou a většinou způsobí, že nelze příliš stavebně experimentovat,“ upozorňují architekti Vít Svoboda a Pavel Nový.