Nedopusťte, aby vám dům spadl na hlavu. Myslete na opravy včas

Stěhování představuje významnou životní událost. Nezáleží na tom, zda přicházíte do novostavby na předměstí, nebo staršího statku na jihočeské vesnici. Počítejte však s tím, že dřív nebo později vás opravy či rekonstrukce neminou. Jak se na ně připravit včas?

0

Skvělým pomocníkem každého, komu není jeho domov lhostejný, je stavební spoření. „Stavebko se vyplatí v každém případě, protože se umí dobře přizpůsobit individuálním potřebám klienta. Nabízí zhodnocení úspor i možnost výhodných úvěrů na bydlení. Proto ho uvítají majitelé jak novostaveb, tak i starších nemovitostí,“ vysvětluje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Kdy bude potřeba rekonstruovat?

Při stěhování do nově postaveného domku, na kterém ještě zasychá omítka, vám renovace zatím nemusí dělat příliš starosti. Více než polovina lidí očekává nutnost rekonstruovat nebo modernizovat nové bydlení do deseti let od nastěhování. Za šest let lze se stavebkem jednoduše našetřit víc než sto tisíc korun. Ve chvíli, kdy potřeba rekonstrukce opravdu přijde, využijete přímo úspory. Když vám peníze nebudou stačit, máte možnost si půjčit.

Díky produktům stavebních spořitelen získáte finanční prostředky na renovaci jednoduše a do oprav se můžete pustit prakticky hned. Stoletý dům je zpravidla nutné opravovat okamžitě. Obzvláště podlahy nebo rozvody bývají velmi zastaralé. Problematická jsou i netěsnící okna, která se negativně promítají do účtů za energie.

Nahoře huj, vespod fuj

Záludné jsou budovy postavené ve druhé polovině minulého století. Obvykle prošly částečnými rekonstrukcemi, které však v mnoha případech pouze zakryly stavební vady nebo již dožilé prvky. Mezi ně patří nedostatečně nebo špatně provedené zateplení, zchátralé konstrukce střech a špatně řešené podlahy. Poměrně častou vadou jsou také potíže spojené s vlhkostí ve sklepích, půdách i v samotných obytných prostorech.

Před podepsáním kupní smlouvy zvažte, zdali se vám nevyplatí najmout si odborníka, který zkontroluje kompletní technický stav nemovitosti. Může vás včas upozornit na skryté vady, které s sebou do budoucna ponesou statisícové investice.

Vady se mohou skrývat také na vnitřním vybavení, přestože všechno na první pohled vypadá stále slušně. „Blížící se konec životnosti kuchyně se pozná podle opotřebení pracovní desky, dosluhujících spotřebičů nebo poškrábaného dřezu. Později se mohou ozvat vyviklané panty u dvířek, pojezdy šuplíků nebo odlepené hrany,“ vysvětluje Tomáš Drábik, zástupce vedoucího oddělení kuchyní ze společnosti IKEA. I na novou kuchyni si můžete půjčit ve stavební spořitelně.