Při stavbě domu myslete na tyto věci

Stavíte dům? Myslete na jeho úklid již při projekci, nepodceňujte bezpečnost svého domu a ani nenechávejte na poslední chvíli výběr vstupních či jiných dvěří. Přinášíme vám pár rad od odborníků, se kterými si ulehčíte stavbu svého domu.

0

Podle čeho vybrat vstupní vchodové dveře?

•  Odpovídá odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT

Vybíráte-li vstupní bezpečnostní dveře do domu či bytu, nenechávejte nic náhodě a nespokojte se s první nabídkou, na kterou narazíte. Stejně tak není určitě dobré vybírat jenom podle ceny. Velmi nízká cena značí, že nemůže jít o kvalitní, certifikovaný a funkční výrobek, přemrštěná cena ale zároveň automaticky neznamená, že se jedná o nepřekonatelné řešení.

Dbejte na bezpečnost

Důležité je, aby dveře byly odolné proti vylomení i proti překonání zámku. Zároveň by měly odpovídat platným normám a měly by mít platné certifikáty vydané českou zkušebnou. A nejen to, důležitou součástí je i certifikovaná montáž, nonstop servis a zámečnická pohotovost. V takovém případě budete mít dobrý pocit a klid, že jste pro svou bezpečnost udělali maximum.

Podle konstrukčního know-how výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu je daným bezpečnostním dveřím přiřazena tzv. bezpečnostní třída, která by měla odpovídat minimálně 3. nebo 4. kategorii. Kvalitní bezpečnostní vchodové dveře do domu jsou k dostání za cca 35 tis. Kč.

Myslete na uklízení již při projektování domu. Jak si jej co nejvíce ulehčit?

•  Odpovídá odborník na čistý domov Jiří Najman ze společnosti NEWAG

Prachu a nečistot se jednoduše zbavíte s pomocí centrálního vysavače. Na jeho instalaci je vhodné pamatovat už při samotném projektování domu. Jeho výhodou je nejen snadná manipulace, tichý provoz a dlouhá životnost (vybrané modely až 25let), ale i 100% účinnost filtrace. Viditelnými částmi domácího vysavače jsou odlehčené hadice a vysavačové zásuvky.

Centrální vysavačová jednotka je na rozdíl od klasického vysavače umístěná zcela mimo obytné prostory (např. ve sklepě, v garáží nebo technické místnosti), což je výhodné proto, že veškerý provozní hluk se drží mimo domácnost. Zároveň tak nebudete muset přenášet vysavač z místnosti do místnosti a hledat za nábytkem elektrické zásuvky. Jednoduše zasunete lehkou a ohebnou hadici do zástrčky centrálního vysavače a pohodlně z jednoho místa vysajete všechen prach a nečistoty.

Veškerý nasávaný vzduch s nečistotami projde hadicí, trubním rozvodem, přes filtr, a pak odchází ven mimo dům. Tím zabráníte zvíření jemných částeček, mezi nimiž jsou prach, alergeny a další nečistoty a jejich opětovnému usazení na nábytku a podlahách.

Cena za dodávku a montáž kompletního centrálního vysavače včetně trubního rozvodu pro běžný RD do 160 m je okolo 40 tis. Kč.