Tepelná čerpadla – ohřejí vzduch i vodu, dokáží fungovat i jako klimatizace

Tepelná čerpadla zvyšují komfort pobytu nejen v zimě, ale i v létě. Moderní jednotky umí kromě topení i chladit. Oboje přitom zvládají s velmi nízkými energetickými nároky a minimálním dopadem na životní prostředí. V západní Evropě dnes najdete projekty, kdy velká tepelná čerpadla vytápí a chladí celé městské čtvrti, tj. stovky až tisíce domácností.

0

V České republice jsou jedním z příkladů chlazení domů tepelnými čerpadly projekt řadových domů v obci Michalovice, kterým zajišťují dodávky tepla a teplé vody tepelná čerpadla IVT Premiumline EQ o výkonu 4,5 kW.  Kombinace vrtů a nízkoteplotního podlahového topení umožňuje obyvatelům těchto rodinných domů využívat v létě pasivního chlazení, kdy je chladem z vrtů vychlazována betonová podlaha ve vybraných místnostech.

Oproti standardní klimatizaci, která fouká studený vzduch do místnosti, ochlazování skrz podlahu má výhodu, že nevytváří průvan, nevíří prach a nevydává žádný hluk.

Teplo ze vzduchu lze rekuperovat a výrazně tak snížit náklady na energie

Konkrétně projekt rodinných domů v obci Michalovice je zajímavý i tím, že využívá větrací systém s rekuperací tepla. Vydýchaný vzduch je odveden z domu přes výměník, ve kterém se ohřeje (nebo v létě ochladí) přiváděný čerstvý vzduch. Větrací systém tak snižuje tepelnou ztrátu domu i spotřebu energie na ohřev vzduchu a tepelné čerpadlo pak může být menší, levnější a má i nižší spotřebu elektřiny.

Rodinné domy v obci Michalovice a další projekty využívající podobnou technologii jsou tak schopny výrazně snížit své náklady na energie, ale také zároveň citelně omezit svou ekologickou stopu, bez negativního dopadu na komfort pobytu v místnosti.

Šetří budovy všech typů

Samozřejmě, využívání tepelných čerpadel pro vyhřívání a chlazení budov není doménou rezidenčního trhu, ale setkáte se s ním i u administrativních, rekreačních či výrobních objektů. S rostoucími cenami energiemi a práce, firmy v České republice musí více řešit optimalizaci svých nákladů a odpadové teplo či topné systémy jako celek, které představují výraznou položku rozpočtu, přichází logicky na řadu mezi prvními.

Systémy tepelných čerpadel určených pro chlazení a ohřev interiéru (včetně ohřevu vody) jsou určené i pro samostatné rodinné domy, tj. není nutné je instalovat pro blok několika budov. Pokud tedy aktuálně hledáte dlouhodobé řešení energetických potřeb Vaší nemovitosti, obraťte se s důvěrou na odborníky ze společnosti GT-ENERGY.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here