Ochraňte pergolu či dřevěný zahradní nábytek před nepříznivými vlivy počasí

Plánujete pořídit si pergolu nebo dřevěný zahradní nábytek nebo je už máte? Déšť, mráz, ale i slunce, na nich po čase zanechá viditelné stopy. Zjistěte, čím dřevo ošetřit, aby vám vydrželo dlouho krásné.

0

Začněte včas

Už při výběru dřevěného vybavení či dřevěné terasy na zahradu zjišťujte, jestli je dřevo ošetřeno ochranným nátěrem. Platí, že základový nátěr prodlouží životnost vrchní barvy. Doma pak dřevo napusťte prostředkem proti plísním a dřevokazům. Proti povětrnostním vlivům použijte lak, barvu nebo lazuru.

Spolehlivý pomocník jménem lazura

Běžné laky nejsou dostatečně prodyšné, dřevo tak nemůže využít svou přirozenou pružnost a reagovat na změnu vlhkosti. Lazury pro venkovní použití naopak vynikají pružností a prodyšností a umí se přizpůsobit napínání dřeva. Dokážou navíc zvýraznit jeho přirozenou kresbu a dodají mu krásný vzhled. Mají široké využití – můžete jimi ošetřit dřevěný plot, pergolu, zahradní nábytek nebo třeba i domeček pro děti.

2 typy lazur pro různá použití

Lazury se nabízí ve dvou typech. Silnovrstvá lazura slouží jako ochranný film. Má životnost mezi 5 a 6 lety a používá se jako dlouhodobá ochrana. Pokud se rozhodnete pro nový nátěr, je nutné nejprve odstranit původní. Tenkovrstvá lazura naopak prostoupí přímo do dřeva a na jeho povrchu zanechá lehkou ochrannou vrstvu. Oproti silnovrstvé má nižší životnost, ale snadněji se natírá.

Jak vybrat tu správnou?

Lazury na dřevo najdete v každém dobrém hobby marketu. Volit můžete podle dekorů či typů dřeva, ale i podle použití. V nabídce najdete například lazury přímo na ploty, lazurovací laky pro venkovní použití, ale i do interiéru. Při výběru se zaměřte na množství účinných látek a množství sušiny, která dřevu poskytuje ochranu. Vždy platí, že čím víc, tím lépe. Pokud si nejste jistí v kramflecích, navštivte pobočku Uni Hobby, kde vám s výběrem pomůže školený personál.

 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here