Neztraťte se v nabídce ohřívačů vody a vyberte ten správný

Domácnost bez teplé vody je pro nás v dnešní době nepředstavitelná. Většina k jejímu ohřevu používá ohřívač. Jak se vyznat mezi jednotlivými typy a na co hledět při jeho výběru?

0

Základní typy ohřívačů vody podle zdroje energie

  • Elektrický ohřívač vody – k ohřevu se používá elektrické topné těleso.
  • Kombinovaný ohřívač vody – obsahuje elektrické topné těleso, ale i výměník tepla, který lze připojit k topení, krbové vložce nebo kotli. V zimě tak můžete ohřívat vodu díky zdroji vytápění a v létě používat elektřinu.
  • Akumulační ohřívač vody – vodu přímo neohřívá. Hromadí zbytkové teplo z ostatních tepelných zdrojů a díky tomu zůstává voda teplá.
  • Plynový ohřívač vody – funguje na stejném principu jako elektrický. Vodu ohřívá pomocí plynu.

Bojler nebo „průtokáč“?

Zásobníkový tlakový bojler disponuje vysokým objemem. Využívá se v domácnostech s vyšší spotřebou teplé vody a může sloužit i k vytápění místností. K jeho hlavním nevýhodám patří vyšší tepelné ztráty. K těm dochází při přesunu teplé vody do potrubí. Druhou nevýhodou je také velikost. K jeho umístění potřebujete velkou část koupelny nebo dokonce speciální místnost.

 

Průtokový ohřívač vodu neukládá, ale ohřívá ji přímo při protékání. Díky tomu má daleko menší rozměry, nevyčerpatelnou zásobu teplé vody a téměř žádné tepelné ztráty. Musíte jej ale umístit na každou vodovodní baterii a má větší spotřebu. Hodí se tedy například na chatu nebo chalupu.

 

PRO ECO 0002

Při výběru si ujasněte, co musí ohřívač splňovat

Nabídka ohřívačů vody je pestrá, stačí si tedy dobře promyslet, co od něj očekáváte. Sháníte ohřívač pro čtyřčlennou rodinu? Zvolte bojler. Hledáte něco menšího na chatu? Pak je odpovědí průtokový ohřívač. S výběrem typu souvisí i zdroj energie. Samozřejmě platí, že zde můžete pořádně vybírat jen za předpokladu, že máte přívod plynu. Vezměte v potaz i ceny energií a spotřebu vody.

Promyslete velikost a umístění ohřívače

Při rozhodování o koupi nejvíc záleží na spotřebě vody. Do kanceláře nebo malé kuchyňky postačí průtokový ohřívač. Na koupání a sprchování budete ale potřebovat bojler. Objem volte podle počtu členů vaší domácnosti a přibližné spotřeby. Průměrné čtyřčlenné rodině by měl stačit bojler o objemu 100 litrů. Nezapomeňte také vybrat místo, kam bojler umístíte, zabírá totiž poměrně dost prostoru.

Nebojte se říct si o radu

Pořízení ohřívače vody je nákladná záležitost. Dobře zvolený vám ale bude sloužit roky.  Pokud tápete nebo se nemůžete rozhodnout, vypravte se do jedné z prodejen Uni Hobby. Proškolený personál vám představí kompletní nabídku a poradí vám. Po pořízení nezapomeňte i na pravidelnou údržbu. I díky ní vám bude ohřívač sloužit spolehlivě a dlouho.