Na co určitě nezapomenout při stěhování do nového bytu

Stěhování je náročné z mnoha úhlů pohledu. Jednak musíte zabalit spoustu věcí a naplánovat celý průběh stěhování, ale také opatřit krabice a obalový materiál, sehnat stěhovací firmu, případně si vypůjčit větší auto a požádat o pomoc přátelé či někoho z rodiny a mnoho dalších úkonů, jako je úklid staré nemovitosti i té nové.

0
Foto Shutterstock

Stěhování bytu je proces náročný nejen po fyzické stránce, ale i psychické. Pokud víte již předem, že vás čeká stěhování, je lépe se předem připravit a vše do puntíku naplánovat. Zapsat si jeden bod za druhým a potom už následovat svůj plán. Ne nadarmo se praví, že připravenému štěstí přeje. Doporučuje se naplánovat a připravit stěhování alespoň měsíc předem. Mimo to máte také čas sledovat akce různých stěhovacích firem v případě, že budete využívat jejich služby.

Pojištění nemovitosti

Při celém tom shonu řada lidí zapomíná na to nejdůležitější. Tím je pojištění nemovitosti. Je tedy dobré předem vědět, zda má majitel nemovitost pojištěnou a na co všechno se konkrétně pojištění stahuje či nestahuje. Možná zjistíte, že vaše nové bydliště nemá tuto část vůbec nijak ošetřenou. Zaručeně to nepodceňujte, stát se může cokoli. Rozhodně vám to zajistí klidnější spánek. Srovnat pojištění nemovitosti můžete dnes již z pohodlí domova a není potřeba osobně obíhat různé pobočky.

Mnoho majitelů bytů sice pojištění využívá, ale nemá ho správně nastavené, proto se o tuto část zajímejte. Pojištěné můžete mít jak veškeré domácí vybavení, od nábytku, oblečení, uměleckých předmětů, přes starožitnosti, šperky, elektroniku, až po zařízení pro hobby (sportovní předměty). Mnohdy je možné po dohodě s majitelem pouze upravit stávající pojistnou smlouvu a jindy je nutné zajistit toto sám.

Zajištění obalového materiálu a krabic

Je zřejmé, že budete muset zajistit dostatek krabic a obalového materiálu. Mnohé křehké věci lze balit i do bytových textilií, jako jsou závěsy, ručníky, ubrusy, povlečení. Proto projděte veškeré vaše věci a sepište si, kolik čeho budete přibližně potřebovat. Věci, které nepoužíváte, nebo se bez nich dokážete i obejít, začněte balit s předstihem. Může to být nějaké nádobí, menší nábytek, oblečení, obuv, hračky, dekorativní předměty. Pokud máte možnost věci převážet do nového bydliště postupně, pak je to zcela ideální. V jiném případě skladujte zabalené věci v jedné z místností nebo někde, kde vám nebudou tolik překážet. Obalový materiál vám také mohou zapůjčit profesionální stěhovací služby, které vám pomohou i s demontáží a opětovnou montáží nábytku.

Popisujte krabice

Pro váš přehled je lépe, když si jednotlivé krabice popíšete. Abyste věděli, kde je křehké, kde se nachází oblečení, obuv a další vybavení. Pomůže vám to nejen při stěhování, protože můžete některé krabice brát přednostně, ale i při vybalování. V novém bydlišti už můžete umisťovat krabice do různých místností, kde je budete pak vybalovat. Kuchyně, ložnice, dětský pokoj.