Kupujete starší byt? Tyto věci vás mohou překvapit

Chcete si koupit starší byt a zrekonstruovat jej? Pak vás čeká nelehký proces, při kterém budete muset překonat spoustu překážek, abyste dospěli ke svému vysněnému cíli. Právě na zmíněné překážky se zaměříme v dnešním článku.

0
Foto: Pexels

Ceny nemovitostí stále rostou doslova před očima

Přehřátý realitní trh stále nemůže najít svůj strop a ceny nemovitostí již několik let v řadě výrazně rostou téměř po celém Česku. Připravte se tedy na to, že čím déle budete byt hledat, tím více budete muset navyšovat svůj rozpočet.

V některých částech republiky skutečně platí, že cena průměrného bytu může za jeden rok vzrůst až o statisíce korun. Je to stále dáno tím, že poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku. Prodávající si tak mohou doslova vybírat, komu byt prodají a například v hlavním městě dnes není výjimkou, že místo smlouvání o slevě se zájemci naopak musejí předhánět v tom, kdo nabídne vyšší částku, aby byt získal.

Najít správný byt není snadné

Kvůli poptávce převyšující nabídku není vůbec jednoduché byt, který koupíte, najít. Pokud navíc máte určitá kritéria, která by měla nemovitost splňovat (lokalita, technický stav, číslo podlaží, garáž, způsob vytápění apod.), okruh vyhovujících bytů může rychle klesnout na pouhé jednotky.

Připravte se tedy na to, že budete muset vytrvale sledovat inzeráty realitních kanceláří a být mezi prvními, kdo se ozve. Ihned si budete muset domluvit termín prohlídky a v případě zájmu rychle jednat o koupi. Jinak je zde reálné riziko, že se objeví někdo rychlejší.

Reálný stav nemovitosti bude vždy horší, než jaký vám je prezentován

Při prohlídkách nemovitosti se připravte na to, že prodávající i makléř vám budou nemovitosti prezentovat v co nejlepším světle. Oba totiž chtějí prodat byt za co nejvyšší částku, jeden je logicky motivován prodejní cenou, druhý je motivován provizí, která se z prodejní ceny odvíjí.

Realita bude vždy horší. Čekají vás opravy, či dokonce rekonstrukce, u kterých rozpočet vždy převýší odhady. Je na místě být již v této fázi v kontaktu s odborníkem, který se specializuje na návrhy interiérů. Dokáže vám poradit, zda je byt pro rekonstrukci vhodný a jak by potenciálně mohl po úpravách vypadat. To vám usnadní rozhodování, zda nemovitost koupit.

Hypoteční úvěr není samozřejmost

Nespoléhejte na to, že banky rozdávají hypoteční úvěry každému, kdo jde zrovna okolo. Ačkoli celková hodnota čerpaných hypotečních úvěrů dosahuje rekordních výší, banky stále důsledně kontrolují vaše aktuální příjmy i výdaje a hodnotí schopnost úvěr splácet. Nevyhnete se ani ocenění nemovitosti. Banku bude zajímat lokalita, technický stav i další skutečnosti.

Celý proces je administrativně poměrně náročný a je tedy vhodné úvěr začít řešit ještě dříve, než vůbec máte konkrétní nemovitost vyhlédnutou. Budete totiž vědět, na jaký úvěr přibližně dosáhnete. Pokud zvládnete úvěr dokonce tzv. předschválit, jedná se o velkou výhodu při vyjednávání o koupi.

Zdroj: czech-designers