Komínové systémy: Jak se v nich snadno zorientovat?

Správně fungující komín je nezbytným předpokladem pro úsporné vytápění domu. Aby komín splňoval veškeré parametry a dobře a dlouho sloužil, je lepší zvolit moderní komínový systém skládající se z několika dílů. Přečtěte si, jaké existují typy komínových systémů a jak vybrat ten správný.

0
Zdroj: Unsplash

Moderní komínové systémy

Na trhu dnes najdete jedno- až třívrstvé komínové systémy pro bezpočet spotřebičů. Moderní komíny lehce napojíte na plynové kotle, krby nebo kondenzační techniku. Stejně tak se můžete setkat s komíny, které se hodí ke všem běžně používaným typům paliv, ať už tekutým, plynným, nebo kapalným. Většina komínových systémů se přitom hodí jak pro mokrý, tak i suchý provoz.

Populární třívrstvé komínové systémy

Pomyslnou jedničkou mezi komíny jsou ty třívrstvé. Obvykle se skládají z keramických vložek, izolace a komínových tvárnic, přičemž nabízejí vysokou flexibilitu co do spalovaného materiálu. Bez obav s nimi můžete spalovat uhlí, dřevo, plyn nebo třeba pelety. Obvyklou součástí třívrstvých komínových systémů jsou krycí desky, dvířka, mřížky pro zadní odvětrávání, komínové jímky a komínové čističe.

Komínové systémy z cihel, nebo nerezové?

Zda zvolit komínový systém z cihel či nerezový, záleží především na místě určení komínového systému. Pokud například stavíte rodinný dům, s největší pravděpodobností se rozhodnete pro komínový systém z cihel, protože je bytelnější a obvykle i lépe vypadá.

Mezi jeho nevýhody však patří delší doba konstrukce než v případě čistě nerezových variant. Tuto práci navíc však vynahrazuje vysoká odolnost a dlouhá životnost celého systému.

Nerezové komíny jsou levnější

Komínové systémy z nerezu jsou sice o něco méně estetické, ale zato jsou levnější a rychleji zkompletované. Rychlost smontování oceníte zejména v různých komerčních provozech či mobilních instalacích. Při výběru materiálu bude tedy záležet na tom, kam přesně chcete komínový systém instalovat, na jak dlouho a zda hraje roli také finální vzhled komínu.

Komíny jednoprůchodové, dvouprůchodové a ty s šachtou

Komíny lze rozdělit také na jednoprůchodové, ty s větrací šachtou a dvouprůchodové. Některé navíc nabízejí požární odolnost EI 90, odolnost vůči vyhoření sazí a teplotám v řádu stovek stupňů. Je-li pro vás důležitá certifikace komínu, nezapomeňte pečlivě číst popisky produktů, které je uvádějí.

Jestliže se chystáte namontovat do domu komín, určitě doporučujeme využít možnost nákupu celých komínových systémů. Koupí celého systému získáte jistotu, že k sobě všechny části správně sednou a instalace i užívání komínu proběhne maximálně hladce.

Vyberte si komínový systém na Merxu.cz a získejte slevu 3 000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší také doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

Zdroj: Marxu