Jaké jsou úspory s tepelným čerpadlem vzduch / voda

Od tepelných čerpadel zákazníci očekávají ekonomický a ekologický provoz, úsporu nákladů na vytápění a dlouhou životnost. Všechny tyto aspekty tepelná čerpadla vzduch / voda splňují a nabízejí ještě o trochu více!

0

I mezi čerpadly lze najít nejoblíbenější značky a typy, které jsou na vrcholu prodejních žebříčků. V České republice je to rozhodně tepelné čerpadlo vzduch/voda. Co z něj dělá jedničku na trhu? Mimo jiné benefity nabízejí ekonomický a ekologický provoz, úsporu nákladů na vytápění a dlouhou životnost.

Vysoká návratnost investice

Co znamená, že je tepelné čerpadlo ekonomické či hospodárné? Kromě toho, že pomáhá snižovat energetickou náročnost budov, má také vysokou návratnost investice. Jak rychle se vám peníze vrátí, závisí na tepelné náročnosti (tepelných ztrátách) domu. Pokud má čerpadlo pracovat opravdu hospodárně a pokud chcete dosáhnout na návratnost do 5 let, měla by budova splňovat současné nároky na energetickou náročnost budov. U stávající zástavby je proto ideální kombinovat tepelné čerpadlo s výměnou oken či zateplení fasády nebo krovu. Na celou rekonstrukci prováděnou za účelem snížení energetické náročnosti domu můžete čerpat dotace z dotačního programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám. Na samotné tepelné čerpadlo v ekodesignu lze čerpat příspěvek 100 000 Kč.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda není náročné na prostor

Důvod, díky kterému zákazníci upřednostňují tepelné čerpadlo vzduch/voda před tepelným čerpadlem země/voda, není ani tak finanční, jako praktický. Tepelné čerpadlo vzduch/voda se skládá z vnitřní a vnější jednotky. Obě tyto jednotky jsou dostupné v nenápadném elegantním designu, snadno je kdekoliv umístíte a samotná instalace tepelného čerpadla obvykle nevyžaduje žádné velké zásahy do budovy ani pozemku. Chod tepelného čerpadla je velmi tichý, hluk, který vydává, je srovnatelný s tikotem hodinek. Jedná se tedy vlastně o běžný domácí spotřebič.

Životnost tepelného čerpadla je závislá na kvalitě kompresoru

Právě kompresor je totiž vlastně takovým srdcem každého zařízení. Protože pracuje prakticky bez přestávek, opotřebí se rychleji než jiné součásti. U kvalitního tepelného čerpadla (Nibe, LG, Zubadan, Tengeo a další) má kompresor životnost okolo 15 let, skutečná životnost pak může klidně dosáhnout až ke 20 nebo 25 rokům, záleží na konkrétním zařízení. Pokud se ale rozhodnete sáhnout po možná levnějším, ale méně kvalitním zařízení, může se stát, že kompresor odejde během pár let a rozdíl v ceně pak stejně zaplatíte za servis, nebo pořízení úplně nového zařízení. Na tepelném čerpadle se šetřit rozhodně nevyplatí.  V dnešní době už navíc nejsou tato zařízení nijak nedostupná a rozhodně se vyplatí. Některé domácnosti ušetřili po rekonstrukci objektu včetně zateplení a pořízení tepelného čerpadla ⅔ z původních nákladů. S návratností do 5 let je životnost 15 – 20 let skvělá investice. S kvalitním servisem vám navíc zařízení může vydržet mnohem déle, než uvádí výrobce. Výrobní vady se samozřejmě nevyhýbají ani kvalitním a ověřeným výrobcům. Díky záruce a záručnímu servisu se však na takové vady velmi rychle přijde a vás nestojí ani korunu.