Přehled nejzdařilejších letošních rekonstrukcí. Jaký styl vyhrál?

Soutěž o nejlepší proměnu domácnosti Rekonstrukce roku, která odstartovala v březnu letošního roku, zná své vítěze. Odborná porota složená z partnerů soutěže, zástupců organizátorů a odborníků na poli interiérového designu nejprve vybrala 30 rekonstrukcí, které postoupily do finálového kola neboli online hlasování veřejnosti. Veřejnost vybrala tři nejlepší, které získávají finanční odměnu 100 000 Kč, 70 000 Kč a 50 000 Kč. Vítězné interiéry najdete v Liberci, Českém Těšíně a Dolních Rápoticích.

0

Nejvíce hlasů dostala paní Jana z Liberce, která vlastními silami a s pomocí kamarádů vybudovala interiér ve francouzském stylu, který se pyšní tapetami a původními dubovými parketami. Byt si Jana chtěla vybavit kvalitním nábytkem, a proto sáhla po českých značkách. Majitelka se však nebála zrestaurovat i starý nábytek, a tak jejímu bytu dominuje prvorepublikový psací stůl a křeslo.

Bohémská Itálie

Na druhém místě se umístil Adam z Českého Těšína, který ze stoletého zchátralého domu vybudoval interiér ve stylu slunné bohémské Itálie. Domov si vybavil dřevěným nábytkem a zdi nechal neomítnuté. Na třetím místě se umístil pan Josef z Dolních Rápotic, který z původního chléva vytvořil koupelnu a ze stodoly kuchyň s pokojem. Jeho interiér si i po rekonstrukci zachoval kouzelný nádech z dob minulých. Majitelé se snažili zachovat i původní prvky, staré trámy odkryli a obrousili a zachovali i původní cihlové stropy.

„Rekonstrukce roku dokázala, že i s malým rozpočtem a vlastníma rukama se dají vybudovat interiéry jak z obálek časopisů. Věříme, že soutěž přinesla spoustu inspirace a mnohým dodala odvahu pustit se i do rekonstrukce vlastního bydlení. Domov je místo, kde bychom se měli cítit nejlépe, a proto si zaslouží naši péči a investice,“ říká Tomáš Kofroň z Českomoravské stavební spořitelny.

Tým Rekonstrukce roku v průběhu soutěže také osobně navštívil několik přihlášených rekonstrukcí, aby zjistil, jak rekonstrukce probíhá a podpořil majitele. „Pro inspiraci nejen soutěžícím jsme u mladého páru v pražském Podolí natočili tři videa. Na jejich nově vznikající kuchyni jsme vysvětlili, jak správně rozmístit spotřebiče v kuchyni, a ukázali, jaké vychytávky dnešní moderní spotřebiče nabízejí,“ říká Kristina Hlaváčková z Hoover, výrobce kuchyňských spotřebičů.

O vítězných rekonstrukcích

Jana D. z Liberce- 1. místo

„Byt 3+1 se díky kompletní rekonstrukci proměnil v provzdušněnou 2+1. Původní dubové parkety a stylové tapety jsou hlavní dominantou bytu, stejně jako prvorepublikový psací stůl a křeslo, které majitelé sami zrestaurovali. V celém bytě je kladen důraz na kvalitní materiály a nábytek od českých výrobců.“

Adam B., Český Těšín- 2. místo

„Ze 100 let starého a kompletně zchátralého domečku vzniklo útulné bydlení s prvky venkova a industriálu prodchnuté uměleckou duší. Majitelé se inspirovali italskou kulturou a staročeským selským stylem.“

Josef D., Dolní Rápotice- 3. místo

„Rekonstruovaná chalupa se stala praktičtější a prostornější. Majitelé využili staré i nové kusy nábytku. Z chléva vznikla nová koupelna a ze stodoly kuchyň s pokojem. Staré trámy jsme odkryli a obrousili. Zachovali také původní cihlové stropy.“

Průběh soutěže

Soutěž o nejzdařilejší proměnu české domácnosti s názvem Rekonstrukce roku, odstartovala v březnu 2019 a to registrací soutěžících a zasláním fotografií „před“ rekonstrukcí. Od půlky července měli soutěžící možnost zasílat své fotografie „po“ rekonstrukci. V průběhu měsíce září porota složená z odborníků na interiérový design, partnerů soutěže a zástupců organizátorů vybrala 30 nejzdařilejších rekonstrukcí, z nichž veřejnost prostřednictvím online hlasování vybrala tři nejpovedenější rekonstrukce.