Pět skutečně efektivních způsobů, jak zabezpečit bydlení

Zdobení nového příbytku je bezpochyby mnohem zábavnější než realizace základních bezpečnostních opatření. Na druhou stranu, právě ta jsou mnohem důležitější než sladění barev nábytku s podlahovou krytinou. Nechcete-li, aby vaše soukromí narušil nezvaný host a ukradl vám cennosti, jakožto i pocit bezpečí, vezměte si k srdci následující doporučení.

0

1. Zajistěte dveře a okna

Věděli jste, že více než třetina bytařů vchází dveřmi? Pro vás to znamená jediné – neváhejte s investicí do bezpečnostních dveří a zámků. A nezapomeňte ani na rámy; pokud nejsou dostatečně pevné, vyměňte je. Z bezpečnostních důvodů se vyhněte vstupním dveřím s integrovanou poštovní schránkou.

Možná jste to doposud netušili, ale mnoho pojišťoven hledí při výpočtu pojistného pojištění pro domácnost právě na úroveň zabezpečení dveří a oken.

Co se týče oken, v základním provedení zpravidla nedosahují ani částečné úrovně zabezpečení dveří. Naštěstí je lze opatřit zmíněnou bezpečnostní folií nebo hliníkovými roletami. Obojí stejně dobře poslouží jako ochrana prosklených vstupních dveří do zahrady. Okenní otvory (nejen) v přízemí lze zajistit také mřížemi, avšak počítejte s omezenou původní funkčností.

2. Osvětlete zahradu

Vandalové, bytaři a ostatní kriminální živly nemají v oblibě světlo. Většinu z nich udržíte od své rezidence pouhou instalací zahradního osvětlení. Velmi praktická jsou světla opatřená pohybovým čidlem a časovým spínačem.

3. Nezapomeňte na garáž

Mnoho lidí investuje nemalou částku do zabezpečení domu, ale zapomíná na garáž, která se následně stává pomyslnou Achillovou patou. Alfou a omegou jsou robustní garážová vrata a zakrytí oken (aby si potenciální pachatel nemohl prohlédnout, jaké poklady se skrývají uvnitř).

4. Moderní bezpečnostní systém

Dnešní doba přeje elektronickým zabezpečovacím systémům, jejichž neodmyslitelnou součástí jsou kamery, pohybová čidla, fotopasti a dalších prvky. A protože jsou rok od roku cenově dostupnější, není důvod se jim bránit. Díky modernímu zabezpečení získáte nepřetržitý přehled o všem, co se ve vašem domě a jeho bezprostředním okolí děje – a můžete být třeba na druhé straně světa.

5. Pohlídejte si zabezpečení Wi-Fi

Bezdrátový internet je součástí většiny domácnosti. Nezabezpečený router však představuje bezpečnostní riziko. Šikovný zloděj ho využije k získání důležitých informací, nebo se rovnou nabourá do bankovního účtu, případně vyřadí bezpečnostní systém. Naprostou samozřejmostí by proto mělo být aktivované WPA nebo WPA2 šifrování, silné heslo, používání firewallu a pravidelná aktualizace firmware.

Pojištění majetku není nikdy zbytečné

Pamatujte, že žádné bydlení není stoprocentně zlodějům vzdorné a raději si sjednejte kvalitní pojištění domácnosti online. Bezpečnostní systém navíc majetek neochrání před škodami způsobenými přírodními vlivy. Některé pojišťovny (např. ERGO) k pojištění domácnosti nabízí také pojištění odpovědnosti za škodu – bude se vám hodit vždy, když nedopatřením způsobíte škodu na majetku či zdraví třetí osoby.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here