Jak v interiéru správně pracovat se světlem?

Ať už vlastníte starší nemovitost, nebo plánujete koupi či výstavbu nové, měli byste věnovat pozornost tomu, jak se v ní hospodaří se světlem. Mluvíme přitom o denním světlu i o osvětlení umělém.

0
Foto: Pexels

Přirozeného denního světla vždy co nejvíce

Najdou se samozřejmě i výjimky. Někdo zkrátka preferuje od rána do večera zatažené závěsy a světlo si domů nepouští. Obecně ale platí, že přirozeného denního světla by mělo v interiéru být tak moc, jak je to jen technicky možné.

Zejména v novostavbách proto dnes v přízemí naleznete směrem do zahrady velká francouzská okna, která dnes již mnohdy vyplňují stěnu od země až po strop. Ve vyšších patrech se zase zvětšují střešní okna a světlíky.

Myslete i na to, abyste v interiéru správně koncipovali rozložení nábytku. Větší kousky by neměly být v těsné blízkosti oken, aby v místnosti nestínily. Platí tedy, že k oknům se dávají spíše menší prvky a velikost nábytku roste směrem ke stěnám, které jsou proti oknům a v rozích místností.

Umělé osvětlení pomáhá tam, kde je přirozeného světla nedostatek

Umělé osvětlení by pak mělo sloužit především k tomu, aby kompenzovalo nedostatek světla. To neplatí zdaleka jen o večerním svícení. Světlo pomáhá přes den také v předsíni, ve spíži, ale i v tmavších částech větších místností.

Měli byste proto rozlišovat teplotu tónu světla, kterou u umělého osvětlení budete používat. Pokud chcete simulovat denní světlo – což platí typicky tam, kde se svítí přes den kvůli nedostatku přirozeného světla – použijete zářivky s tónem světla „studená bílá“. Místnost pak bude vypadat, jako by byla osvětlena přirozeným denním světlem.

Naopak pro večerní svícení použijte tón světla „teplá bílá“. Takové světlo poznáte tak, že má odstín do žluta či oranžova. Podobně jako má slunce při západu slunce. Takové světlo je nejen pro člověka večer mnohem přirozenější a nenarušuje spánkový režim.

Nastávají ale i situace, kdy je světla příliš

Samozřejmě nastávají i situace, kdy je světla více, než chceme. Například lustr do ložnice by měl poskytovat spíše tlumené světlo a neměl by vás oslňovat, když ležíte v posteli. Nemělo by mu tedy chybět stínění na spodní straně. U jídelního stolu zase nesmí chybět stínění světla po stranách, aby světlo nesvítilo do očí přísedícím.

Zmíněná velká francouzská okna zase mohou způsobit, že při přímém slunečním svitu se místnost promění ve skleník a teplota v ní dosahuje nepřirozených hodnot. Zde se zase hodí kvalitní zastínění oken – venkovní žaluzie, rolety či zatemňovací závěsy.

Zdroj: artcrystal