Jak na nečistoty na grilu? Zkuste chemii i babské rady

Vidíte v představách, jak si vychutnáváte šťavnaté maso a užíváte si na zahradě teplého počasí? Určitě nejste sami. Jaro už je téměř tady a s ním přichází i grilovací sezona. Víte, jak vyzrát na nečistotu a mastnotu přichycenou na grilu?

0
Zdroj: Pixabay.com

Kvůli trvající pandemické situaci lidé více než kdy dřív řeší, jak vypadají jejich domovy a jak se v nich cítí. A týká se to rovněž zahrady. Letní grilovací sezona se kvapem blíží, a tak se vyplatí vědět, jak jednoduše odstranit připečené zbytky jídla, saze i zbylý omastek.

Češi mají radši soukromí

Většina Čechů dává přednost klidu vlastní zahrady před piknikem na veřejných místech. Chcete si vytvořit vlastní oázu odpočinku? Zásadní roli při tom hraje vhodně zvolený zahradní nábytek. Jestliže nechcete kupovat úplně nový, víte, kde hledat? Bazary, internetové skupiny či fóra jsou vám plně k dispozici. Sehnat tam můžete i zajímavé kousky za výhodnější cenu. Na zahradu si pořiďte nábytek, který vydrží i špatné povětrnostní vlivy.

Rošt zkuste nejdřív odmočit

Pokud jste svůj gril dostatečně nezazimovali, možná si teď lámete hlavu, jak odstranit usazenou nečistotu z roštu i ze samotného grilu. Použít můžete to, co máte doma, nebo sáhněte po chemických přípravcích. Vyberte však ty, které jsou určené k čištění grilů a poradí si tak s pořádnou mastnotou.

  • Rošt nejprve odmočte podobně jako špinavé nádobí. Jak na to? Na rošt naneste směs jedlé sody a mýdla, následně ho zabalte do novin a směs na něm nechte působit několik hodin.
  • Chemické přípravky použijte podobně. Pokud máte pocit, že se mastnota roštu nechce pustit, celý proces klidně opakujte nebo jej nechte odmočit déle.

Pravidelná péče o gril se vyplatí

Při drhnutí se obrňte trpělivostí a zkoušejte, co přesně zabere na váš gril. Nejen že zbylé kousky jídla nevypadají zrovna esteticky, ale mohou být i nebezpečné. Připálené maso totiž může obsahovat i karcinogenní látky. Ty jsou pro tělo nežádoucí, neboť způsobují vznik rakoviny.

Někdo to rád horké?

A kdy je nejlepší čas na čištění? Když skončíte s grilováním, ještě pod roštem trochu přitopte. Čistí se totiž mnohem lépe, když je rozpálený. Pak už si vystačíte s obyčejným dřevěným kartáčem nebo něčím podobným, co nepoškrábe povrch grilu. Vychladlý gril na závěr otřete hadříkem namočeným do vlažné vody.

Chcete předejít tomu, abyste museli gril po každém použití dlouho čistit? Čas i práci vám ušetří alobalové tácky, které si jednoduše vyrobíte doma. Mastnota se uchytí vevnitř a hotové maso bude navíc o něco šťavnatější.