Topení plynem – co byste o něm měli vědět?

Je topení plynem levné, nebo drahé? Je plyn opravdu tak nebezpečný, jak někteří říkají? Zjistěte základní informace o topení plynem a nenechte se vyvést z míry nepodloženými informacemi. Poradíme také, jak na dodávkách plynu ušetřit.

0
Zdroj: PxHere

Srovnáním ceny plynu můžete výrazně ušetřit

Distributora energie si sice vybrat nemůžete (je přidělen podle adresy odběrného místa), ale dodavatele ano – každý z nich nabízí jiné podmínky i cenu plynu. Abyste si byli jistí, že je vaše smlouva opravdu výhodná, využijte srovnání cen plynu online. V přehledném porovnání pak rychle zjistíte, zda energii u vašeho dodavatele zbytečně nepřeplácíte.

A z čeho se vlastně skládá cena plynu?

  • Regulované poplatky určuje stát a jejich výši nemůžete ovlivnit ani vy, ani dodavatel. U plynu tvoří zhruba 27 % z celkové ceny na vyúčtování a patří sem přeprava plynu, jeho distribuce zákazníkům a služby operátora trhu.
  • Cena za plyn a poplatky dodavateli tvoří zbývající část vyúčtování. Tyto položky můžete sami ovlivnit mírou spotřeby i výběrem dodavatele.

Vyplatí se topení plynem?

Plyn je dlouhodobě levnější variantou vytápění. V letošním roce by dokonce jeho cena mohla klesnout průměrně o 1,6 % kvůli koronavirové krizi, nárůstu konkurence na evropském trhu a snížení ceny komodity na energetické burze.

Přípojku na zemní plyn má v ČR 2,8 milionu obyvatel – s plynem se dá výhodně nejen topit, ale také vařit. Jaké jsou jeho výhody?

  • Vytápění plynem je cenově stabilní a poměrně výhodné (oproti elektřině je asi 2× až 3× levnější).
  • Na rozdíl od vytápění tuhými palivy se jedná o pohodlnou a provozně čistou variantu s velmi nízkým množstvím emisí při spalování.
  • Topení plynem můžete jednoduše regulovat, u moderních přístrojů vše probíhá automaticky.
  • Plynový kotel lze snadno připojit na radiátory nebo podlahové topení, můžete jej také kombinovat s dalším typem vytápění (solární panely, krb a další). Kotel navíc ohřívá i vodu pro spotřebu při mytí a v kuchyni.
  • Plyn se dá skladovat i v lahvích nebo v podzemní nádrži, přípojka tedy není nutná.

Je zemní plyn nebezpečný?

Někteří se plynu bojí, protože jej mají zafixovaný jako něco nebezpečného – podle odborníků jsou však mnohem rizikovější sazemi zanesené komíny. Ty se mohou vznítit a způsobit velké škody. Plynová topení a další přístroje mají kontrolní systém, který úniku i výbuchu účinně brání. Jediným rizikem může být nedostatečný servis plynového kotle (vynechání každoročních kontrol). Za určitých podmínek pak může dojít k úniku oxidu uhelnatého. Toto riziko však eliminuje kontrola odborníkem a měření úniku plynu jednou za rok. Do místností lze také instalovat detektory, které na výskyt nebezpečného oxidu upozorní.