Dánský fenomén hygge dobývá svět. Jak si zařídit domov pro větší spokojenost?

Zřejmě znáte dnes tolik skloňovaný pojem „hygge“, který pochází z údajně nejšťastnější země na světě – Dánska. Jde vlastně o velice jednoduché zásady, díky kterým se každý může cítit šťastnější. Deky, svíčky, dobrá káva, designové doplňky - to vše k pocitu hygge patří. A kdy jindy si zútulnit svůj domov než s přicházející zimou a předvánočním obdobím?

0
Zdroj: Bonami
Zdroj: Bonami

Inspirovat se tímto životním stylem můžeme ve všech oblastech, od budování kvalitních mezilidských vztahů po vychutnávání dobrého jídla. Inspiraci ze severských zemí můžeme čerpat i v oblasti bytového designu. Minimalismus, design, kvalita a přírodní materiály, to vše je pro země s drsnějším podnebím charakteristické. Co takhle výzdobu na Vánoce letos pojmout jinak a pořídit si do bytu věci, které budou nadčasové a vydrží více než jednu sezónu?

Rozsviťte svůj domov a užívejte si domácí pohodu

Zdroj: Bonami
Zdroj: Bonami

S blížící se zimou ubývá světla a často chodíme do práce i z práce za tmy. Co může být útulnějšího než domov rozzářený vonnými svíčkami? Také Dánové je milují, a pokud nemají doma přímo krb, svíčky zapalují každodenně celou zimu. Atmosféru doladí spoustu polštářů ve skandinávském stylu a nesmí chybět ani kvalitní hřejivá deka. Hřejivé a kvalitní materiály jsou naprostým základem. Jak byste jinak mohli zažívat hygge atmosféru, kdyby vám byla zima? Nebojte se tedy investovat do deky z kvalitního přírodního materiálu. Přírodní vlna vás na rozdíl od umělých tkanin zahřeje a je příjemná na dotek. Sice zainvestujete o trochu více, ale vydrží vám dlouhá léta.

Pozvěte přátele na večeři a šálek dobré kávy

Hygge je dobrý pocit ze svého domácího prostředí, zážitků i dobrého jídla. K základním potřebám každého člověka patří také sdílení svého života s okolím. Někdo potřebuje větší společnost, někdo si vystačí i sám, ale každý někdy rád sdílí své radosti i smutky. Dánové mají pověst uzavřených lidí, kteří do svého okruhu přátel jen tak někoho nepustí. Dokonce i na pracovištích striktně rozlišují mezi pracovními a osobními vztahy a soukromí si většinou pečlivě střeží. Zároveň si však udržují pevné a dlouhodobé vztahy, které mají většinou už z dětství a své kruhy si udržují společnými akcemi. Rádi se navštěvují u sebe doma a společně vaří večeři. Zkuste to také – pozvěte své přátele na večeři, ale zapomeňte na to, že hostitel vše nakoupí, připraví a ostatní obsluhuje. Pro jednoho člověka je připravit společnou večeři finančně i časově náročné a většina z nás si pozici hostitele kvůli stresu ani neužije. Lepší je uspořádat večeři neformální s tím, že každý návštěvník koupí určité suroviny a vaří pak všichni společně. Přesně o tomto směru myšlení je celá filozofie hygge! Nezapomeňte hosty potěšit šálkem dobrého čaje nebo voňavé výběrové kávy, kterou vyčarujete s pomocí kávovaru. Pokud si s výběrem kvalitní kávy pro hosty nevíte rady, pomohou vám v prodejnách Tchibo, kde vám také kávu čerstvě namelou.

Zapojte svou kreativitu

Strávit čas aktivně a soustředit se pouze na přítomný okamžik, v tom je celé kouzlo životní spokojenosti. Proto můžete některý z volných večerů věnovat pouze výrobě doplňků do domácnosti. Nebojte se zapojit celou rodinu a výrobě může předcházet procházka spojená se sbíráním potřebného materiálu. Na výzdobu do truhlíků či květináčů využijete větve jehličnanů i listnatých stromů, kaštany, spadané barevné listí či šišky. Z tohoto materiálu jistě vykouzlíte originální truhlíky za okna či na balkon.

Esence „hygge“? Rozhodně svíčky

Zkracující se dny a sychravé počasí náladě ani energii zrovna nepřidají. Zkuste to ale vzít jako výzvu. O co ošklivěji je venku, o to příjemnější atmosféru si vytvořte doma. Třeba pomocí luxusních svíček ze sójového vosku značky Heart & Home, kterou u nás prodává společnost Albi. S nimi si po dobu až 70 hodin můžete užívat měkkého světla plápolajícího plamínku a jedné z 27 intenzivních vůní přesně podle vaší nálady. Vosk pro svíčky Heart & Home se vyrábí ze sójových bobů. Díky tomu jsou šetrnější a přívětivější k životnímu prostředí a oproti běžným parafínovým jsou netoxické.

Zdroj: Albi

A jak se staráte o svou vlastní pohodu vy?

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here