Chytré chlazení i vytápění v průmyslu

V průmyslových objektech je třeba, stejně jako v domácnosti, udržovat příjemný tepelný komfort. Když se pracovníci nebudou muset v létě potýkat s nesnesitelným horkem a v zimě jim naopak nebude ve vnitřních prostorách chladno, budou se v práci cítit více pohodlně, což se mimo jiné odrazí v lepší pracovní morálce.

0
Foto pixabay

Pochopitelně je z toho důvodu nutné zajistit dostatečně výkonné systémy chlazení a vytápění. V tomto ohledu se vyplatí vsadit na moderní technologie a vybrat systémy disponující funkcí chytrého řízení, které do problematiky zajištění vhodné teploty pracovního prostředí přináší nové možnosti s celou řadou výhod.

Tepelný komfort je důležitý

V letních měsících mohou teploty v průmyslových halách přesáhnout dokonce i hranici 30 °C, přitom již při teplotě o několik stupňů Celsia nižší se začíná výrazně snižovat produktivita při práci. Ideální řešení v případě klimatizování velkých objektů v současnosti představuje chytré průmyslové chlazení.

V zimě pak, co se týká inteligentního řízení klimatu v halách, mezi výhodné způsoby vytápění patří průmyslová tepelná čerpadla. Zajímavou možností jsou reverzibilní tepelná čerpadla, která dokážou jak vytápět průmyslové objekty, tak je za horkých dnů chladit.

Příjemné teploty zajisté ocení pracovníci, ale přesně specifikované teploty mohou být vyžadovány třeba i pro některé technologické procesy nebo provoz strojů. Například v měřících centrech je pak nutné zajistit stálou teplotu po celý rok, nehledě na podmínky v dalších halách a místnostech.

Chytrá správa všech budov

Systémy chytrého chlazení a vytápění se automaticky starají o kontrolu teploty v požadovaných objektech a poskytují tak jednak vysoký tepelný komfort a jednak maximální komfort při řízení teploty na různých místech v různém čase. Klima v halách také lze regulovat na dálku prostřednictvím příslušné aplikace, prakticky odkudkoliv, kde budete mít přístup k internetu.

Chytré systémy umožňují pomocí individuálních řídicích systémů sledovat teplotu v jednotlivých objektech či místnostech a na každém místě individuálně řídit instalované systémy.

Velmi užitečnou funkcí je možnost nastavení časového rozvrhu – můžete nastavit v jakém časovém rozmezí má být určitá teplota na daném místě. Inteligentní systém řízení se automaticky postará o to, aby tomu tak skutečně bylo, a to s vysokou přesností. Například pro v noci nevyužívaný objekt můžete teplotu snížit a nastavit v kolik hodin ráno má být v hale optimální, komfortní teplota. Systém přitom dokáže naplánovat vhodný čas pro start chlazení či vytápění, když bere v úvahu vnitřní i venkovní teplotu.

Vysoká energetická účinnost. Nízké náklady.

Zapomenout pak nesmíme zmínit ani jednu z největších výhod chytrých průmyslových systémů, a to vysokou energetickou účinnost. Vysoká energetická účinnost pak znamená jediné – nižší náklady na chlazení a vytápění.

Různé aplikace, které standardně nabízí výrobci systémů pro průmyslové chlazení nebo průmyslové vytápění tepelnými čerpadly, slouží nejen k ovládání daných systémů. Také lze jejich prostřednictvím sledovat spotřebu energie. Obvykle jsou dostupné i přehledné grafy, které pomáhají odhalit příležitosti pro další snížení nákladů.

Doplňkové, ale velmi užitečné funkce

Od chytrých systémů navíc můžete očekávat více než jen spolehlivé plnění jejich primární funkce. V závislosti na zvoleném systému můžete využívat i další funkce, jako je čištění vzduchu nebo větrání objektu. Díky tomu si budete moci užívat čerstvého vzduchu i přímo v průmyslové hale.