Trendy letošního roku: Jaké barvy a materiály vás dostanou?

Jaké barevné odstíny budou vládnout v bydlení? Co bude patřit mezi top interiérová řešení? A jaké materiály budou horkou novinkou? Na to všechno jsme se zeptali českých odborníků z firem, které patří na tuzemském trhu mezi špičku ve výrobě nábytku, dveří a dalších interiérových prvků.

0

Jaké materiály budou vládnout u dveří?

Letošní trendy jasně říkají – nebát se výrazných barev! A to ani na dveřích. Do módy se nám postupně dostávají křiklavé varianty zelené a žluté, které vám nádherně rozsvítí interiér a udělají z vašich dveří nepřehlédnutelný designový kousek.  Pro ty, kteří nejsou zastánci dominantních barev je alternativou umírněnější oranžová, jdoucí do červena až cihlova. Ta totiž bude v roce 2018 také v kurzu.

Hned v dalším sledu po barevných tónech nelze mluvit přímo o novém materiálu, ale rok 2018 bude jednoznačně ve znamení dřeva. Vracíme se tak k tradičnímu a osvědčenému materiálu našich předků. „IN“ bude volit typické dřeviny pro tu danou krajinu. Na našem území se proto jedná především o duby, jilmy, kaštany nebo javory. Rovněž doporučuji zanechat dřevu jeho krásný přirozený vzhled s viditelnými suky nebo prasklinami, který vám zútulní a zatraktivní váš interiér. Pro lepší vyniknutí dřeva na dveřích je dobré zvolit dveřní komplet se skrytými zárubněmi, které jsou v tomto odvětví již dlouhodobým trendem. Co se týče dalších materiálů, tak v kurzu bude i nadále nesmrtelné sklo, které se hodí téměř do každého stylu interiéru. Využít ho můžete i na plochu dveří, a to jak v jeho barevné podobě (například v již zmiňované trendy zelené nebo žluté), tak i v zajímavé kombinaci právě se dřevem.

Jaké materiály budou otevírat dveře?

Trend hranatých tvarů, které vládly designu kování v posledních deseti letech, již mizí a kliky se postupně opět zaoblují a nejinak tomu bude v roce 2018. „Můžeme také počítat s pokračujícím trendem minimalismu, který velí vše co nejvíce zjednodušit či skrýt. Rozety klik se tak zapouštějí do dveří anebo mizí úplně, neviditelnými se stávají i panty a velmi intenzivně se pracuje také na konceptu otevírání dveří bez klasické kliky,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Klika se v poslední době stává nejen praktickým prvkem, ale také designovým klenotem. A proto v kurzu budou matné povrchy v odstínech zlaté bronzové, měděné, popřípadě hnědé, na vrcholu však bude nadále zůstávat matná černá. Ta je v současnosti jednoznačně nejžádanějším odstínem v kvalitních interiérech i exteriérech.

U kování se zatím nepodařilo přijít s vhodnějším materiálem pro výrobu klik, než je mosaz. Stále častější jsou také netradiční kombinace kovu s materiály, jako je například sklo, dřevo či kůže, na jedné klice.

Trendy nábytková dvířka

I u nábytkových povrchů určitě můžeme v roce 2018 počítat s pokračujícím trendem dřevodekorů. „Mezi dřevodekory i nadále zcela jasně povede dub ruku v ruce s další dřevinou, a tou je světlý jasan. Praktickou alternativou masivu je pro nábytek buď folie, nebo velice zdařilé lamino, které navíc nabízí profilový povrch s totálně věrnou dřevitou strukturou,“ vysvětluje Martin Dusík, specialista na inovace nábytkových dvířek, českého výrobce nábytkových dvířek a panelů Trachea.  V popředí kromě dřevodekorů zůstávají také povrchy napodobující beton a jiné umělé materiály.

Jak je tomu u všech dalších odvětví, tak i zde se v  poslední době objevilo mnoho nových materiálů se zajímavým vzhledem i vlastnostmi. „Hlavní prim v nich v různých provedeních hrají akryláty. Příkladem je akrylátový povrch Glax, jehož hlavním specifikem je věrná imitace skla na povrchu nábytkových dvířek, přičemž si zachovává svoji typickou vysokou mechanickou odolnost. Design skla je navíc podpořen ručně zpracovávanou zkosenou hranou,“ popisuje Martin Dusík a pokračuje: „Dalším novým materiálem je Fénix, což je vysokotlaký laminát HPL, který z pohledu designu nabízí maximální mat a jeho nespornou výhodou je vysoká odolnost na mechanické poškození a teplotu až 180°C. A pokud se přeci jen hodně velkou silou podaří jej nějak poškodit, jde velice lehce vše opravit pouhým teplem z obyčejné žehličky.“ Nové povrchy se nevyhýbají ani trendovému dřevu. V retro stylu povede zalakovaná dýha s moderním zpracováním transparentního laku.

Koupelna roku 2018

Jedním z hitů roku 2018 bude dřevěná koupelna. Své koupelnové skříňky můžete zahalit do pestré škály dřevodekorů v různých barevných odstínech. „Světlejší variantu například zastupuje novinkový dřevodekor dub Arlington anebo tradiční bříza. Pokud byste svoji dřevěnou koupelnu raději ladili do tmavších barev, doporučuji vybírat například mezi dřevodekory wenge či ořech,“ radí Tomáš Pupík, designér společnosti Dřevojas, v.d.,  českého výrobce koupelnového nábytku a pokračuje: „Zlatou střední cestou, co se týče barevnosti, je volba dřevodekoru s neobvyklým názvem cafe. Jeho nekonfliktní do hněda jdoucí zbarvení můžete originálně kombinovat například s bílou či slonovinovou barvou, čímž dostanete netradiční „dvojbarevné“ koupelnové vybavení.“

Nové materiály jasně souvisí se zmiňovaným velkým trendem v podobě koupelny s příchutí dřeva. Jednoznačným, i když ne přímo novým, materiálem číslo jedna tedy bude dřevo i jeho věrohodná imitace v podobě laminátových dřevodekorů. Ty totiž lehce odolávají v koupelně všudypřítomné vlhkosti a vodě a vy se tak nemusíte obávat, že by dřevěný vzhled vaší koupelny nějak utrpěl na své kráse. Nicméně pokud byste toužili po skutečném dřevu, je možné pro exkluzivnější řady nábytku využít i speciálně ošetřený masivní dub.

Výrazné barvy v podobě žluté a zelené nebo klasické české dřeviny. Možná je i jejich kombinace. Stačí si jen vybrat a váš interiér bude neuvěřitelně trendy.

Líbí se vám letošní výběr materiálů a barev?