Inteligentní domácnost: Zvyšuje náš komfort i bezpečí

Před návratem z dovolené domů si nastavíte ve svém bytě požadovanou teplotu. Stejně tak si vyberete osvětlení, na které máte zrovna náladu. A ve vaší nepřítomnosti můžete snadno zkontrolovat pozemek či byt, jestli se v něm někdo nepohybuje. Zdá se vám to jako scéna z nějakého sci-fi filmu? Inteligentní domácnosti jsou však dostupné opravdu každému. I vám tedy k nastavení vaší domácnosti postačí mobilní zařízení.

0

Chytré bydlení je možné popsat jako sofistikovaný systém propojených chytrých zabezpečovacích zařízení, jako jsou například digitální dveřní zámky a kukátka, alarm, IP kamery, detektory kouře nebo pohybu, osvětlení. Díky chytrým zařízením a aplikace v mobilním telefonu vidíte, co se ve vašem domě děje a můžete je odkudkoliv ovládat. Podstatou inteligentního bydlení je tedy ochrana domova a jeho snadné ovládání.

Podstata fungování chytré domácnosti

Systém chytrého bydlení poskytuje plnou kontrolu nad zabezpečením a ovládáním prostřednictvím inteligentních aplikací, které jsou vzájemně propojeny a hladce spolupracují.  Jeho prostřednictvím jsou propojeny všechny chytré přístroje a zařízení – digitální dveřní kukátka, chytré dveřní zámky, klávesnice, dveřní a okenní kontakty, PIR detektory pohybu s fotoaparátem a videokamerou, spínané zásuvky a další příslušenství včetně mobilního telefonu.

Všechny tyto komponenty jsou vzájemně propojeny a podle potřeby si můžete nastavovat pravidla použití celého inteligentního systému. Na dálku můžete například ovládat světla pomocí spínané zásuvky. Zjistit, kdo a kdy přišel domů, nebo vzdáleně otevřít dveře. „Dále můžete na dálku aktivovat a deaktivovat alarm a po jeho spuštění si automaticky prohlédnout záběry z IP kamery,“ vysvětluje Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Chytré zabezpečení

Během cestování můžete sledovat, zda je alarm v domě stále aktivovaný. „Pokud například okenní kontakt zjistí přítomnost narušitele anebo detektor kouře zjistí kouř, automaticky smart hub spustí alarm a na chytrý mobilní telefon okamžitě pošle upozornění, abyste o události věděli, i když nejste doma,“ objasňuje odborník a dodává, že PIR čidlo pohybu s funkcí fotoaparátu nejenže spustí alarm, ale současně bude pořizovat fotografie narušitele, pokud se někdo v domě pohybuje.

Prostřednictvím chytré aplikace se nahraný záznam automaticky zobrazí v chytrém telefonu. Pomocí mobilní aplikace můžete také sledovat, kdo právě přišel nebo odešel. „Pokud jste v práci a rádi byste viděli, jestli vaše děti včas odešli do školy a aktivovali alarm, zobrazí se na vašem mobilním telefonu informace, kdo a kdy z domu odešel a zda je alarm aktivovaný,“ popisuje Zlatko Slebodník.

A co vy, máte s chytrou domácností zkušenosti?

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here