6 tipů pro zkrocení domácího rozpočtu

Lámete si hlavu nad tím, jak trochu zkrotit domácí rozpočet? K tomuto tématu již bylo řečeno a i napsáno mnoho, nicméně stále se najde spousta drobných „vychytávek“, které vás možná každý den nenapadnou, ale přitom vám mohou pomoci uspořit i několik tisícovek korun ročně.

0

Šetřete vodou při běžných činnostech

Zbavte se takových „zlozvyků“ jako je čištění zubů či mytí nádobí pod tekoucí vodou. Za dvě minuty kohoutkem proteče až 20 litrů vody, což rozhodně není málo. Značnou částku můžete také ušetřit, pokud (alespoň občas) nahradíte horkou koupel ve vaně rychlou sprchou.

Perte na nízké teploty

S praním vždy počkejte až do chvíle, kdy máte dostatek prádla, ať nezapínáte pračku s poloprázdným bubnem. Běžně znečištěné prádlo můžete s použitím kvalitního pracího prášku prát klidně i na 30 °C. Dodržením těchto dvou pravidel ušetříte jak vodu, tak i energii na její ohřev.

Neplýtvejte při vaření

Domácí vaření je skvělý způsob, jak snížit výdaje. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že kuchyně bývá místem, kde spotřebováváme nejvíce energie a vody. Nejlevněji v současné době sice uvaříte na zemním plynu, ale pokud plynový sporák nemáte a do výměny se nechcete pouštět, nezoufejte. Ať už máte doma indukci, elektrickou plotýnku nebo plynový sporák, zaměřte na správnou velikost hrnce, neohřívejte zbytečně velké množství vody a při vaření vždy používejte pokličku. Můžete také vyzkoušet ohřívání vody (na těstoviny, polévku) v rychlovarné konvici. Nejen, že vodu tímto způsobem ohřejete rychleji, ale také úsporněji.

Redukujte náklady na tisk

Pokud vlastníte tiskárnu, jistě víte, že její provoz není zrovna levná záležitost. Cena originálních tonerů či cartridgí často přesahuje částku, kterou jste zaplatili za tiskárnu samotnou. Pokud tisknete pravidelně, rozhodně byste těmto výdajům měli věnovat zvýšenou pozornost. V současné době na trhu najdete také celou řadu výrobců kompatibilních náplní do tiskáren. Tyto náplně jsou často kvalitou i výtěžností srovnatelné s originálními náplněmi, nicméně je pořídíte za značně výhodnější ceny.

Sviťte úsporně

Výměna klasických žárovek za úsporné je naprostým základem, pokud chcete šetřit náklady na energie, ale věděli jste, že ne všechny úsporné žárovky jsou stejné? Vůbec nejúsporněji v současné době vychází LED žárovky. Při nákupu se orientujte nejen podle výkonu, ale také podle barevné teploty a deklarované životnosti.

Mějte přehled

Pečlivě si po dobu jednoho měsíce zapisujte, za co a kde utrácíte. Je více než pravděpodobné, že vás některé položky zaskočí. Kupujete si pravidelně ve městě drahou kávu? Platíte si pojištění, které už vlastně nepotřebujete? Tímto způsobem sami snadno zjistíte, kam peníze z rodinného rozpočtu mizí a kde můžete ušetřit. Velmi efektivní je stanovit si nějaký cíl. Mnohem snáze pak některé věci oželíte, když víte, že ušetřené peníze půjdou například na plánovanou rodinnou dovolenou.

TIP: Ještě více rad, jak v domácnosti ušetřit, si přečtěte v tomto článku.