Aby nás nezmáhalo horko nebo prach

Nastává léto a my budeme řešit nejen to, jak se doma co nejlépe ochladit, ale spolu s horkem přichází ruku v ruce sucho a s ním také prašnost prostředí. Obojímu se však dá účinně čelit.

0

Pravda, na ulicích měst se mnoho možností, jak zabránit vdechování prachu, vlastně nenabízí. Spoustu času však trávíme v uzavřených prostorách, což má tu nevýhodu, že se v nich koncentruje vše, co nám rozhodně na zdraví nepřidá, od prachových částic přes různé výpary chemikálií, obsažených v předmětech okolo nás, až třeba po výkaly roztočů s vysokým alergenním potenciálem. Na druhou stranu právě v uzavřeném prostoru můžeme s tímto znečištěním úspěšně bojovat. Značka Sencor se tímto problémem už dlouho zabývá a vyvinula řadu produktů, které nám s tímto nikdy nekončícím bojem pomohou, ať už se jedná o klimatizace, čističky vzduchu, odvlhčovače či naopak zvlhčovače.

Syndrom nemocných budov

Možná nás to překvapí, ale velká část lidí trpí tzv. syndromem nemocných budov, zkratkou SBS (z anglického Sick Building Syndrom), aniž by o tom vůbec věděla. Syndrom způsobuje řadu potíží, například bolesti hlavy, sníženou koncentraci, dráždění sliznic, alergické reakce, pocity závratě nebo třeba nespavost. Příčin vzniku tohoto syndromu je hned několik. Patří mezi ně například použité stavební materiály budov, utěsnění oken, klimatizace, syntetické koberce a materiál nábytku, kancelářská technika nebo nedostatečné větrání.

Důležitý je výběr čističky vzduchu

Čistý vzduch je velmi významným faktorem, který kladně ovlivňuje zdraví a psychickou pohodu člověka. Problém pomohou řešit především čističky vzduchu, které jsou zároveň nezbytným vybavením v domácnosti, v níž žije osoba postižená astmatem či alergií. Je to moderní způsob, vhodný zejména v některých zónách velkých měst, kde kvůli znečištění okolního vzduchu otevřením oken zase tolik nezískáme. K výběru čističky musíme znát několik parametrů. V každém případě je to rozměr místnosti, kde ji budeme převážně využívat. Během jedné hodiny by čistička měla zvládnout přefiltrovat zhruba dvaapůlkrát veškerý vzduch v dané místnosti. Vzorec pro výpočet potřebného výkonu čističky je jednoduchý – výměru podlahy ve čtverečních metrech znásobíme výškou místnosti, udanou opět v metrech, a výsledek opět znásobíme koeficientem 2,5. Pro potřeby alergiků musí být čistička výkonnější, proto místo 2,5 použijeme koeficient 4. Výsledkem bude potřebný výkon sušičky v kubických metrech. Čistička pochopitelně nevyčistí vzduch v celém bytě najednou, ale většina z nich je přenosná, což problém řeší.

Klimatizace umí i filtrovat a zvlhčit

Klimatizace také zvládá mnohem více než jen ochladit vzduch, dokáže ho také filtrovat i zvlhčit. Tohle zařízení už dávno není výsadou kancelářských prostor, existuje mnoho modelů vhodných pro domácnost. Při jejím výběru opět musíme posoudit, jak velký prostor chceme klimatizovat a jak často bude klimatizace v provozu. Jednotkou pro posuzování výkonnosti klimatizačních jednotek je BTU, neboli British thermal unit. Když jsme se tu zmínili o možnosti zvlhčování vzduchu, tak to není náhoda. Třeba žijete daleko od zdrojů znečištění vzduchu a čistička se bude jevit zbytečnou. Ovšem extrémní hodnoty vlhkosti vzduchu dovedou člověku rovněž škodit, navíc nebudou vyhovovat ani zařízení interiéru. Ačkoli velká část čističek vzduchu disponuje i zvlhčovačem, může se nám jevit jako ideální varianta zvlhčovač samotný. Podle odborníků je pro člověka ideální relativní vlhkost vzduchu v létě 40 až 55 %, v zimním období pak 45 až 65 %. Také u zvlhčovače si musíme dát pozor na velikost místnosti, v níž ho budeme používat, a v souvislosti s tím na výkon přístroje. Sofistikovanější přístroje mají možnost výkon regulovat a ve spojení se zabudovaným vlhkoměrem (takzvaný humidistat) lze u nich nastavit cílovou hodnotu vlhkosti, po jejímž dosažení se vypnou. Opačný problém, než je příliš suchý vzduch, řeší odvlhčovače. S jejich pomocí se snižuje i riziko růstu plísní a hub, které mohou negativně ovlivnit zdraví lidí, žijících v příliš vlhkém prostředí. Výkon odvlhčovače se měří v litrech vody, které je schopen odstranit ze vzduchu během čtyřiadvaceti hodin. Tento parametr ovšem záleží na vnějších okolnostech, jako je teplota a relativní vlhkost. Stejně jako u čističek by odvlhčovač měl být schopen všechen vzduch v místnosti přečerpat alespoň dvakrát za hodinu. Přístroj je vybaven hygrostatem (snímačem vlhkosti), který vypne provoz ve chvíli, kdy je dosaženo zadaného stupně vlhkosti.

S ventilátorem uděláte průvan snadno

Možná ale, že jste spokojeni jak s teplotou i čistotou vzduch v domácnosti, kde žijete, jen si myslíte, že by občas neškodil nějaký ten menší průvan. V tom případě je nejjednodušším a nejlevnějším řešením ventilátor. Tam bychom také měli vybírat podle toho, kde bude používán. Jestliže ho chcete do kuchyně, tak musí být především výkonný, do ložnice zase bude potřebovat ten nejméně hlučný. Obsluha by měla být jednoduchá s možností nastavit výkon, a konkrétně v ložnici určitě oceníte dálkové ovládání. Velikost a to, zda to má být stolní či stojanový ventilátor určitě dobře vyberete podle toho, kde ho budete nejvíc používat. V každém případě se dá říci, že čím více kovových prvků ventilátor bude mít, tím by měl být kvalitnější. Vyplatí se nechat si ho předvést ještě v prodejně, a to na co nejvyšší výkon, kdy zjistíme, jestli se na něm něco neklepe či nevydává nepříjemný zvuk. Záleží také na bezpečnosti, což znamená, že by se neměl nechat snadno převrhnout a zároveň – jestli máte doma děti či zvířecí mazlíčky – nesmí se nic dostat k rychle se otáčejícím lopatkám.