5 věcí, na které myslet při rekonstrukci svépomocí

  Chystáte se na rekonstrukci svépomocí? Na co se připravit a na co myslet předem? Zde najdete pět tipů, jak na rekonstrukci po vlastní ose a na co byste neměli zapomenout.

  0
  Foto-pexels.com

  Dobrý plán a realistická očekávání

  Očekávání se ne vždy sejdou s realitou a při rekonstrukci to platí dvojnásob. Potřebujete tedy nejprve připravit dobrý plán, který vám pomůže odhalit mezery a na rekonstrukci se dobře připravit. Snížíte tak riziko, že výsledek bude od vašich očekávání opravdu daleko. Plánování vám usnadní následující otázky. 

  • Co vše máte v plánu rekonstruovat? 
  • Jaké druhy práce to bude obnášet?
  • A jak budou za sebou jednotlivé práce následovat?

  Půjčovna nářadí ušetří prostor i peníze

  Samostatnou kategorií plánování je rozpočet rekonstrukce. Vaše vlastní práce sice stojí jen čas, který rekonstrukci obětujete, ale nezapomeňte započítat veškerý materiál. Odhadnout správně objem potřebného materiálu není jednoduché, proto raději počítejte s rezervou. Nejčastěji lidé zapomenout zahrnout úklidové a ochranné prostředky, které mohou být ve výsledku poměrně nákladnou položkou. I nářadí se může prodražit, pokud v průběhu zjistíte, že doma nemáte vše potřebné. Dobrou alternativou je půjčovna nářadí, díky které ušetříte nejen peníze, ale i prostor pro následné skladování nářadí, které už po rekonstrukci nebudete potřebovat. V půjčovně nářadí vám navíc poradí, jakou techniku budete pro jednotlivé práce potřebovat.

  Nepřeceňovat vlastní síly se vyplatí

  Pokud na některé práce nestačíte, je dobré si to přiznat ještě před začátkem rekonstrukce. Vymalovat pokoj zvládne s trochou trpělivosti každý, ale například taková elektroinstalace už patří do kategorie úkonů, do kterých by se neměl pouštět jen tak někdo. Pokud zjistíte v průběhu rekonstrukce, že na něco nemáte potřebnou kvalifikaci, může vás to stát velké zdržení. Najít dobrého řemeslníka je běh na dlouhou trať, zejména nyní, kdy jsou rekonstrukce populární. Dobré je také zvážit pronájem stavební techniky, která vám při rekonstrukci usnadní náročnější pracovní úkony.

  Kvalita materiálu je důležitá

  Stavební materiál dnes seženete v nepřeberném množství typů, značek, ale také v různé kvalitě. Klíčová je u některých položek především výdrž materiálu. Krátkodobé řešení může být levnější, ale v dlouhodobém horizontu se prodraží. Například podlahy patří mezi materiály, u kterých se vyplatí investovat do vyšší kvality. Určitě proto během výběru zvažte kromě rozpočtu i účel rekonstrukce a jak dlouho potřebujete, aby materiál vydržel. 

  Plánujte dostatečně dopředu

  Kromě dobrého plánu rekonstrukce a rozpočtu je také dobré počítat s prodlevou a časovou rezervou. Při rekonstrukci je úplně běžné narazit na několik drobných zádrhelů, které vás mohou zdržet. Pokud tedy plánujete celkovou rekonstrukci, nečekejte, že bude za dva měsíce hotovo. Kvalitně odvedená práce trvá, ale o to lepší z ní budete mít pocit.