Udělejte si z koníčka výnosný byznys. Poznáte ceněného veterána?

Někdy to začíná nostalgickými vzpomínkami a až po čase se přidá vidina zisku. Lidé mají sbírání historických aut mnohdy jako koníček, ti podnikavější umějí zúročit své znalosti a zajímavě si zpestřit investiční portfolio. Víte, jak poznat ceněného veterána?

0
Foto pixabay

Jako malí sbírali zmenšené modely svých oblíbených autíček, v dospělosti přesedlali na ta opravdová. Mnoho sběratelů začíná s kupováním veteránů z nostalgie, protože se chtějí na chvíli vrátit do dětských let a světa starých automobilů. Asi vás nepřekvapí, že největší zájem je o modely, se kterými si sběratelé hráli v dětství.

Prozkoumejte jeho hodnotu

Z historického hlediska je veteránem každé auto starší 30 let. V užším vymezení se za něj považuje starší vůz, který má za sebou mimo jiné nějakým způsobem zajímavou historii. Ze sběratelského hlediska je tak mnohem cennější. Při rozhodování, zda dát autu potřebnou péči a renovovat ho, berte

v potaz několik faktorů, které vám mohou napovědět, o jak pozoruhodný kousek na čtyřech kolech jde. Ptáte se, jaké to jsou?

Čím výjimečnější, tím lepší

Hlavním klíčem, který definuje hodnotu veterána, je jeho unikátnost. Samozřejmě platí, že čím výjimečnější auto, tím vyšší bude jeho cena. Máte v garáži jeden z vozů, kterých ze sériové výroby vzešlo jen několik? Nebo jich po světě už tolik nejezdí? Právě takový plechový staroušek může být zlatým dolem. K plechům na čtyřech kolech neodmyslitelně patří i příběhy. Zajímavé vyprávění umí nažhavit pedály.

Zajímavé vyprávění týkající se veterána dokáže pořádně zahýbat s výslednou cenou nahoru.

Nepodceňujte však technický stav vozidla ani potřebné doklady. Online povinné ručení vám napoví, jaké bude to nejvhodnější pro vašeho veterána.

Věděli jste, že… nejdražší veterán byl vydražen za více než miliardu českých korun? Jedná se o vůz značky Ferrari model 250 GTO z roku 1962 v ikonické červené barvě. Na světě jich jezdí pouhých 39 kusů.

Kromě peněz potřebujete prostor i znalosti

Samostatnou kapitolou jsou pak limitované edice. S těmi se automobilky chlubí obvykle u příležitosti kulatého výročí. Zajímá vás, co potřebujete k tomu, abyste se stali vášnivými sběrateli? Kromě peněz to chce notnou dávku znalostí. Je třeba vědět, jaký typ veterána vybrat a kde ho hledat. Určitě projíždějte internet křížem krážem, může se totiž stát, že narazíte na prodejce, který neví, jaký skvost vlastní. V garážích a starých stodolách se mnohdy ukrývají vskutku raritní automobilové kousky. Samozřejmě existují různá internetová fóra, skupiny a diskuze, ve kterých získáte dobrý přehled.

Věděli jste, že… luxusní sovětský vůz značky Volha GAZ 21, kterému se přezdívá carevna, se přestal vyrábět před 50 lety? Cena renovovaných a zachovalých vozů tohoto typu začíná okolo 100 000 korun. Ve své době platilo za jedno z nejšpičkovějších aut. Znát jej můžete jako hranatý automobil s majákem, oděný do žluto-bílé barvy a nesoucí černý nápis VB – Veřejná bezpečnost.

Veteránům věnujte dostatek péče

Samotným nákupem veterána to však nekončí. Auto potřebuje péči a hlavně suché místo, kde bude bezpečně uloženo. Nejlepším řešením je garáž. Renovace i zakonzervování automobilu však vyžaduje dostatek času. Kovového miláčka také nezapomeňte občas vyvětrat na silnici. Pamatujte však, že čím méně kilometrů jím ujedete, tím vyšší zůstane jeho cena.