Jarní dekorace stylově – inspirace z vrbového proutí

Hledáte nápad na originální výzdobu do bytu, která vám přinese teplo a barvy do interiéru? Dnes se spolu zaměříme na výrobky z proutí, díky kterým si stylově oživíte domov v jarním duchu, konkrétně na dekoraci formou jarního proutěného věnce. Vyrobte si doma jaro!

0
Foto Shutterstock

V současné době snadno na internetu seženete mnoho různých typů proutěného zboží, od zásuvek a košů až po proutěné komody. My se dnes zaměříme na výrobu jarního věnce. Je to krásná a zároveň velmi snadná práce. Drtivou většinu materiálů, které budeme pro výrobu používat, snadno seženete venku za domem. S naším návodem se do tvorby jarní dekorace můžete pustit třeba rovnou teď!

Náročnost: nízká (můžete zapojit i děti)

Čas: 1-2 hod (záleží na šikovnosti)

Co budete na výrobu jarního věnce potřebovat:

 • proutěný korpus věnce
 • tavná pistole (a náplň)
 • nůžky
 • ozdoby

Pokud si na to troufáte, máte dostatek času a šikovnosti, zajděte se projít k řece a natrhejte si vrbové proutí. Korpus věnce zvládnete uplést podle videí na YouTube – obzvlášť pánové, kteří mají zkušenost s pletením pomlázky, budou v pletení zruční. Nemusíte zůstávat pouze u tradičního kulatého tvaru. Pustit se můžete také do vytváření roztomilých obrysů zvířátek nebo elegantních geometrických tvarů – ty bývají i mnohem jednodušší. A nebo si práci zjednodušte a pořiďte si rovnou hotový korpus upletený z proutí nebo ratanu. 

Jaké zvolit dekorace:

 • Větvičky (bříza, vrba, vřes)
 • Plody (kaštany, žaludy, bukvice, ořechy, sušené ovoce)
 • Obilné klasy
 • Bylinky (skořice, muškátový oříšek, hřebíček)
 • Barevné jarní kvítí všeho druhu
 • Jutový přírodní provázek
 • Dřevěné ozdoby z překližky

Jak na to: 

Materiály, které jsou vypsané výše, slouží hlavně jako inspirace, takže je nepotřebujete všechny k výrobě jednoho věnce a rozhodně byste je neměli použít všechny najednou. V případě, že jste s dětmi nasbírali množství lučního kvítí, můžete začít s tím, že květy korpus oblepíte. Pak už je to na vaší fantazii. Pokud do výroby zapojíte i děti, nechejte jim volnou ruku, jen kontrolujte a pomáhejte s lepením pomocí tavící pistole. (Ta je horká na hrotu, ale i samotné lepidlo má vysokou teplotu, tak buďte opatrní.)

Nezapomeňte svůj jarní věnec doplnit i o aromatickou složku. Celá skořice nebo kusy sušených jablek a citrusů budou na věnci vypadat nejen velmi esteticky, ale navíc vám krásně provoní celý dům. A aby věnec působil celistvým dojmem, provlečte kolem dokola stuhu. 

Takto ručně vyrobený jarní věnec oživí například vaše vstupní dveře, ale můžete jej zavěsit i do okna, položit na parapet, nebo jím ozdobit sváteční tabuli. Korpus pak rozhodně nevyhazujte! Využijete jej pak i během adventu nebo na podzim. 🙂