3 mýty o sledování televizorů: vzdálenost, záření a nevhodný obsah

Určitě jste ve svém dětství slyšeli větu, že máte vypnout televizi, protože si kazíte oči. Nebo že sedíte moc blízko a máte si posunout křeslo o kousek dál. Televize je obecně dobrý sluha, ale zlý pán. Je proto dobré vědět, jak si správně vybrat televizi, program i způsob sledování tak, aby televize neškodila vašemu zdraví.

0

Příliš velké televizory škodí zraku

V Evropě se považuje za standardní sledovací vzdálenost od středu obrazovky 2,7 metru. Pokud si do rovnice přidáme rozlišení obrazovky, můžeme se dopočítat optimální velikosti úhlopříčky. Pro rozlišení UltraHD (4k televizory) je ideální velikost obrazovky 70 palců, tedy 178 cm úhlopříčky. Nebojte se proto zvolit i do menšího obýváku televizi s větší úhlopříčkou. Informujte se také o tom, jaké má televize rozlišení a kvalitu obrazu.

Z tohoto vyplývá, že pokud si pořídíte příliš malou televizi, ideální sledovací vzdálenost se vám výrazně zkrátí. Proto se už dnes téměř nevyrábí televizory s úhlopříčkou menší než 40 palců, sledovací vzdálenosti by totiž byla tři čtvrtě metru.

Děti a televizory

Často se rodičům vyčítá, že používají televizi jako chůvu: jednoduše před televizi děti posadí a pak už se o ně více nestarají. I televize ale může být pro děti vhodnou vzdělávací i zábavní pomůckou. Je jen třeba vybírat pořady vhodné pro děti daného věku a dodržovat několik pravidel.

Co dodržovat, aby bylo sledování TV bezpečné?

  • Zkuste z pasivního sledování udělat společnou aktivitu. Můžete například sledovat televizi s vašimi dětmi a povídat si o tom, co v televizi sledujete.
  • Je dobré každých pár minut odvrátit zrak od televize. To můžete u dětí zajistit právě společným dialogem, během kterého se na vás děti budou přirozeně otáčet.
  • Nastavte si každodenní limit pro dobu sledování televize. Mějte na paměti, že je dobré nechat očím oddychnout alespoň 15 minut každé dvě hodiny.
  • Nesledujte televizi v úplně tmě, v pokoji rozsviťte alespoň lampičku nebo pár svíček. Kontrast televizní obrazovky a tmy kolem by zbytečně namáhal oči.

Obsah nevhodný, agresivní, násilný…

Televize vám vždy bude sloužit tak, jak si sami zvolíte. Pokud si budete vybírat z programu samé detektivky, akční filmy a horory, časem se obsah dostane i do vašeho podvědomí. Prvním signálem je, že postavy a situace se začnou promítat například do vašich snů. Pokud patříte mezi fanoušky těchto žánrů, jednou za čas si dejte oddych a podívejte se na jiný obsah tak, aby si vaše hlava trochu odpočinula.

Vymlouvat se na to, že v televizi nic jiného nedávají, v současné době není relevantním argumentem. Kromě permanentně běžících programů v televizi můžete mít díky smart televizím přístup také k mnoha jiným programům. Můžete se dívat například na obsah online kanálů, jako je Netflix nebo HboGO, případně přes červené tlačítko vstoupit do rozšířené nabídky daného kanálu. Díky HbbTV funkci můžete sledovat různé pořady z archivu i doplňkové materiály.

Obecně se ale sledování televize nemusíte vůbec vyhýbat. Je dokázáno, že lidí mají radost z fikce, protože pomáhá uvolňovat stres. Zároveň může rozvíjet vaše dedukční schopnosti, poskytovat radost a sebevědomí při vyřešení záhady i pocit zadostiučinění ve chvíli, kdy se hrdinům dostane zasloužené spravedlnosti.