Zbytečné ztráty vody nás mohou stát i desetitisíce ročně

  Možná namítnete, že doma s vodou zacházíte hospodárně a neplýtváte. Kromě uživatelského chování ale výsledná spotřeba závisí také na technickém stavu vodovodních baterií a splachovacích systémů. A právě tady často bývá problém. Kapající kohoutek nebo mírně protékající toaleta jsou zdánlivé drobnosti, kde opravu odkládáme, protože se nejedná o nic tak urgentního. Tak to jde týdny, měsíce. Plný dosah problému si uvědomíme až při ročním vyúčtování vodného a stočného. Množství vody, které nám takto nepozorovaně proteče, může být překvapivě velké a také drahé.

  0

  Možnost průběžného sledování spotřeby tepla se už dnes, díky dálkovým odečtům dat, stává standardem. Obdobné technologie, umožňující přenos dat spotřeby vody, nabízejí chytré vodoměry. Základní služby, zahrnující odečty spotřeby a monitoring, umožňují i další nadstavby v podobě užitečných služeb. Jejich cílem je nabídnout vysoce sofistikované aplikace, které již řeší konkrétní situace. Jednou z nich je i služba Detekce úniku vody. „Nárůst zájmu o tuto službu potvrzuje naše předpoklady a odpovídá zkušenostem z jiných zemí, které tuto službu poskytují už delší dobu,“ konstatuje Jana Machková, ředitelka společnosti ista Česká republika s.r.o., která Detekci úniku vody v rámci svých komplexních služeb nabízí. Tato služba je v rámci České i Slovenské republiky ojedinělá.

  Služba Detekce úniku vody je nedocenitelnou pomocí u pronajímaných bytů, kde majitel nemá možnost průběžné kontroly. „Naštěstí většina vodoměrů, které máme u svých zákazníků již dnes nainstalované, je připravena pro radiový přenos dat a je dostatečně citlivá, aby protékající toaletu dokázala zachytit,“ uvádí Jana Machková, ředitelka společnosti, a dodává: „Stačí si jen tuto službu u nás aktivovat. Prostřednictvím portálu ista24.cz lze získávat daleko více údajů, hlášení a analýz o spotřebách tepla a vody v domě, ale pokud někdo tyto informace nechce využívat, může si službu Detekce úniku vody objednat samostatně,“ doplňuje Jana Machková.

  Jak funguje hlídání spotřeby vody v praxi? 

  Běžný vodoměr domaqua® m od společnosti ista je již standardně vybaven radiovým modulem, který pravidelně odesílá informace o průtoku vody do sběrnice dat memonic 3 v domě a následně jsou informace odeslány do centrály ista. Software pak dokáže vyhodnotit, zda se jedná o běžný průtok způsobený lidským chováním nebo o nechtěný soustavný průtok způsobený závadou. Po pěti dnech soustavného úniku vody systém informuje prostřednictvím portálu ista, SMS nebo e-mailu správce nemovitosti, případně přímo nájemníka.

  ZANECHTE ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here