Důležitá je teplota světla i intenzita
Při výběru osvětlení do domácnosti se orientujte podle 3 klíčových parametrů – teploty světla udávané v Kelvinech, barvy světla a také svítivosti. „Teplé odstíny světla mezi 2700 a 3200 K jsou ideální pro vytvoření útulné a relaxační atmosféry, zatímco chladnější tóny nad 4000 K podporují koncentraci a jsou vhodné pro pracovní prostředí. Svou roli hraje i barva světla, kdy teplé bílé světlo s nádechem žluté barvy vytváří příjemnou a vřelou atmosféru, zatímco studené bílé světlo s modrým podtónem podporuje bdělost. Dalším z faktorů je svítivost, vyjádřená v lumenech, která udává intenzitu světla. Vyšší hodnoty jsou určené pro pracovní zóny, kde je ho potřeba více,“ říká Jana Gottvaldová, nákupčí ve společnosti BAUHAUS.
Rozmanitost v obývacím pokoji
Obývací pokoj je zónou, ve které všichni tráví většinu volného času, ať už sami či s rodinou. Právě kvůli širokému rozsahu aktivit by osvětlení v místnosti mělo být flexibilní a disponovat více prvky. Nezbytné je dominantní svítidlo, které plní nejenom funkční, ale také designovou roli. Ať už zvolíte bodové nebo závěsné osvětlení, mělo by poskytnout dostatek světla pro osvícení celého prostoru. Ideální je příjemné teplé bílé světlo s teplotou světla v rozmezí od 2 700 do 3 300 K.
„Ústřední světlo by mělo být doplněno o další prvky, například v podobě stojací lampy s nastavitelným ramenem, která se perfektně hodí do čtecího a odpočinkového koutu. Oblíbené je také dekorativní akcentové osvětlení s podhledovými svítidly, které propůjčuje atmosférické světlo konkrétním koutům v místnosti,“ radí Jana Gottvaldová, nákupčí ve společnosti BAUHAUS a doplňuje, že vítaným bonusem moderního LED osvětlení je možnost nastavení intenzity nebo barvy světla, ať už přes aplikaci nebo pomocí dálkového ovládání.
Uklidňující světlo pro ložnice
Ložnice je prostorem určeným pro relax a spánek, čemuž je potřeba přizpůsobit i osvětlení. Mělo by navodit uklidňující, útulnou atmosféru a připravit tělo na odpočinek. Vhodné je teplé bílé světlo s teplotou chromatičnosti 2 700 K. Kromě hlavního stropního svítidla lze experimentovat s osvětlením v podlaze nebo podhledech, které působí elegantně a stylově. Klíčové jsou také stolní lampy na nočních stolcích s teplým světlem v rozmezí 350-400 lm a jemným stínítkem. Neměly by příliš oslňovat, ale naopak vytvářet příjemnou náladu před spaním. Krásný efekt vytvoří LED světelné pásky podél postele a perfekcionisti ocení osvětlení i uvnitř šatní skříně.
Pracovna se stimulujícím osvětlením
Na rozdíl od obývacího pokoje nebo ložnice je v pracovně nutné udržet pozornost, proto se do ní hodí osvětlení se studeným bílým světlem, které zesílenou modrou složkou aktivizuje mozek člověka. „Do pracovny volte osvětlení s chladnější teplotou okolo 3000–5000 K, protože podporuje soustředění. Praktickou volbou jsou stolní lampy s dostatečně silným osvětlením celé pracovní plochy a také ty s nastavitelnou hlavou umožňující přizpůsobit a nasměrovat světlo, kam je aktuálně potřeba,“ doplňuje Jana Gottvaldová. Pro stojací lampu určenou k dekorativním účelům nebo pro vytvoření atmosféry je naopak potřeba zvolit teplé světlo s nižší intenzitou v rozmezí 2700–3200 K, které poskytuje jemné, rozptýlené osvětlení.