Výdaje spojené se stavbou domu a koupí nemovitosti

Bydlet ve svém a zabezpečit do budoucna sebe a své děti je takovým životním evergreenem. Chcete si postavit rodinný dům nebo koupit dětem hezký byt? Tuhle doslova životní investici byste si měli s dostatečným předstihem rozplánovat s ohledem na časové i finanční možnosti. Věcí, se kterými je při stavbě nebo koupi nemovitosti třeba počítat, je mnoho. Zpřehlednili jsme pro vás ty nejnutnější.

0

Když stavíte dům

Spodní hranice, za kterou je možné dnes postavit malý rodinný domek, se pohybuje mezi 4 – 6 miliony korun. Rozmezí závisí hlavně na lokalitě, kde chcete dům stavět, a náročnosti vašeho snu, pokud chcete garáž, velkou zahradu, sklep a bazén, to vše znatelně ovlivní rozpočet. „Za cenu drobných ústupků se vám možná podaří cenu domu ponížit, ale bude tomu odpovídat i následné provedení. Dům nemusí být zateplen, bude postaven z nekvalitního materiálu, který podlehne rychlé zkáze. Pozdější nutné opravy v součtu rozpočet výrazně převýší,“ upozorňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Poplatky jako součást systému
Projekt začíná úřednickými mašineriemi na stavebním úřadě. Většina dnešních rodinných domů se staví na ohlášku, vyplnění potřebných podkladů stojí spíše nervy a čas než peníze. Samotné ohlášení stavby je zdarma, na rozdíl od žádosti o stavební povolení, která se vztahuje na domy nad 150 m2 a stojí od 300 – 3 000 Kč. K vašemu záměru stavět dům potřebujete ještě stanoviska dotčených orgánů (odbor památkové péče, ochrana životního prostředí), a některá vyjádření mohou být zpoplatněna od 150 – 350 Kč.

Cena projektové dokumentace
Nejdůležitějším dílkem domovní skládačky je projektová dokumentace, kterou musí vypracovat autorizovaný stavební inženýr nebo architekt. Chcete, aby architekt plnil
i funkci stavebního dozoru? Pokud ano, do kalkulace se to promítne. Záleží také na projektu. Dům si můžete „ušít“ na míru nebo si vybrat katalogový projekt, v takovém případě, je projektová dokumentace na první pohled levnější, ale každá změna je zpoplatněna. Odhadem se cena pohybuje od 20 000 – 90 000 Kč. Kompletní projekt se všemi povinnými úkony a úkoly představuje odhadem 5 – 10 % z ceny stavby.

Cena za luxus a pohodlí
Stavba projektu “spolkne“ nejvíce času i peněz. Položit základy domu trvá odhadem 2 měsíce, základové konstrukce a deska potřebují svůj čas. Hrubá stavba zabere odhadem 5 měsíců. Než se dostanete ze sklepa na střechu, chvíli to trvá. Na závěr patří dokončovací práce, které probíhají i půl roku. Vše od podlah, obkladů až po fasádu. Stručně řečeno, vše záleží na štěstí při výběru dodavatelů, specializovaných firem, kvalitě materiálu atd. Cena se odvíjí od náročnosti našich přání.

Když kupujete nemovitost

Ať už kupujete byt či dům pro sebe, partnera nebo pro své děti, není žádný z těchto úmyslů nijak zvýhodněný. Výší kupní ceny výdaje na pořízení nemovitosti nekončí. Svět je plný poplatků a provizí. Ty mohou cenu v krajním případě navýšit až o 10 %. Kolik tedy budete potřebovat “navíc“ nad cenu kupované nemovitosti?

Nakupuji s realitkou
Pokud koupi nemovitosti zprostředkovává realitní kancelář, řekne si o provizi, která se pohybuje mezi  4-7 % a hradí ji kupující. Zpravidla je částka již zahrnuta v ceně nemovitosti, ale neuškodí si to ověřit.

Bez realitky, ale s advokátem
V případě, že kupujete bez realitky, využijte schopností advokáta. Ten dohlédne na správnost všech dokumentů a transakcí odhadem za 4 000 Kč. Při zajištění účtu advokátní úschovy se částka navyšuje. Interval 3 000 až 15 000 Kč by měl pokrýt většinu případů. Dobrý advokát vás upozorní na nevýhodné podmínky smlouvy a při možných potížích máte v rukou silný argument.

Ocenění nemovitosti
Cenový odhad nemovitosti není potřeba doložit pouze v případě, že kupujete byt z vlastních úspor. V opačném případě zaplatíte za toto potvrzení nejčastěji
3  000 – 6  000 Kč.

Úroky a daň
„Úrokové sazby úvěrů na bydlení jsou momentálně na historických minimech. Nezapomeňte ale, že kupující nově musí platit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z prodejní ceny nemovitosti. I tuto částku však lze úvěrem pokrýt,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Nutně na katastr
Ke změně majitele nemovitosti nedochází podpisem smlouvy, ale právě až změnou záznamu v katastru.  Podání žádosti o vklad do katastru nemovitostí podmiňuje správní poplatek ve výši 500 Kč. Počítat musíte i s ověřováním podpisů smluv a s jejich opisy. Tyto poplatky by neměly přesáhnout 1 000 Kč.

Ještě několik povinností
S koupí nemovitosti je svázáno ještě pojištění nemovitosti, které závisí předně na jejím typu. Je důležité, zda jde o byt, či dům. Záleží také na pojišťovně a rozsahu pojištění. Průměrná pojistka na nemovitost se pohybuje okolo 2 500 až 4 000 Kč za rok.