Vybíráte výtah? Poradíme vám, jaké zdánlivé drobnosti nepodcenit

Zvažujete pořízení nového výtahu nebo kompletní výměnu zařízení, které ve vašem bytovém domě dosluhuje? Pak asi víte, že zorientovat se v nabídkách a vybrat výtah, který bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám, není vždy snadné. Avizovaná nejnižší cena nemusí být vždy výhrou, pokud naopak vyberete dobře, můžete ušetřit: čas i výdaje spojené s provozem. Vybrali jsme pro vás tři zdánlivé drobnosti, kterým je při výběru výtahu dobré věnovat pozornost.

0

1. Dodavatel, nebo partner?

Nejste-li odborník na výtahy, může být těžké stanovit základní parametry a vybrat takové zařízení, které bude co nejlépe odpovídat potřebám obyvatel vašeho bytového domu. Specialisty je proto lepší požádat o radu hned na začátku. Oslovit můžete nezávislého konzultanta, nezapomínejte ale ani na případné dodavatele. Už podle jejich přístupu v rámci výběrového řízení si zkuste udělat obrázek o tom, zda s vámi chtějí uzavřít pro ně co nejvýhodnější obchod, nebo zda jako opravdový partner hledají to nejlepší řešení pro vás.

Ptejte se, proč navrhované řešení zvolili, jaké jsou výhody a nevýhody, jaké další náklady můžete očekávat při samotné instalaci, ale i do budoucna při provozu výtahu. Nezapomeňte si ověřit a smluvně ošetřit platební a záruční podmínky i termín realizace. Od věci není ani kontrola zdánlivě samozřejmých věcí. Dodavatel by vám měl ochotně předložit doklady stvrzující udávanou kvalifikaci, například oprávnění TIČR k montážím, opravám, revizím a zkouškám vyhrazených zdvihacích zařízení (výtahů), a to včetně elektro revizí výtahů, certifikaci systému kvality a osvědčení o posouzení zabezpečení kvality výrobků dle zákona. Raději si vyžádejte i kopie pojistných smluv, které pokryjí případné dodavatelem způsobené škody. Ideální je, pokud vám dodavatel může ve vašem okolí ukázat referenční stavbu. V případě výměny výtahu je dobré začít se jí zabývat v předstihu. Konzultujte stav zařízení s odborníky a uvidíte, zda je nutná výměna, nebo zda postačí rozsáhlejší modernizace. Velmi užitečné je, když vám dodavatel nabídne takzvané řešení na klíč, tedy včetně vyřízení všech potřebných formalit. Věřte, že tak můžete ušetřit spoustu času a starostí.

NÁŠ TIP: Kromě řady technologických novinek a užitečných funkcí nabízejí moderní výtahy i nepřeberné množství řešení interiéru. Použité materiály, povrchy, barevnost, osvětlení, zrcadla či sedátka, to vše je lepší si prohlédnou na vlastní oči. Ne vždy je však showroom dodavatele blízko vašemu bydlišti. Značka Schindler, přední dodavatel výtahů v Evropě, proto přišla s praktickou novinkou – mobilní showroom v podobě kompaktního karavanu snadno dojede až k vašemu bytovému domu a usnadní vám výběr.

2. Šetřete – náklady i přírodu

U většiny spotřebičů automaticky kontrolujete, do jaké energetické třídy patří. Nezapomínejte na to ani u výtahů. Budete překvapeni, jak velký výběr je ve skupině A. „Patří sem i velmi oblíbený výtah Schindler 3300, který je i z hlediska konstrukce navržen tak, aby měl trvale nízkou spotřebu energie. Provozní účinnost zůstává stejná po celou dobu životnosti výtahu, který je navíc téměř 100% recyklovatelný,“ ukazuje na konkrétním příkladu Václav Bubeníček, technický ředitel společnosti Schindler CZ, a. s.

Nepodceňujte ani pohotovostní režim, tzv. Stand-by. Pokud jím výtah disponuje, pak v době, kdy není v chodu, ušetří až 40 % energie, například na frekvenční měnič, ovladače, světla a větrání.

Ušetřit energii, a tedy i náklady, můžete i volbou osvětlení. Vhodná jsou například LED svítidla, která mají navíc dlouhou životnost. 

Zajímavou možností je také takzvaný ekologický výtah s rekuperací. Jde o proces přeměny potenciální energie kabiny nebo protiváhy výtahu na elektrickou energii, která se vrací zpět do sítě a může tak být využita nejen pro další provoz výtahu, ale také na osvětlení, klimatizaci, ohřev vody a provoz domácích spotřebičů. S pořízením takového výtahu jsou spojeny vyšší náklady. Díky procesu rekuperace lze však při provozu výtahu uspořit až 35 % elektrické energie.

ZAJÍMAVOST: Také v oblasti výtahů jsou využívány obnovitelné zdroje. První solární výtah v Evropě dokonce můžete navštívit, protože je jedním nejoblíbenějších plně funkčních exponátů v třebíčském ekotechnickém centru Alternátor. Jedná se o výtah Schindler 3300 Solar, který v rámci celoročního provozu čerpá přibližně 90 % energie ze solárních panelů.

3. O krok napřed

Výtah vám bude sloužit desítky let. Již při výběru dodavatele se proto ptejte, na dostupnost náhradních dílů. Z tohoto hlediska mohou být důvěryhodnější dodavatelé s dlouhou tradicí a se zázemím, třeba i mezinárodním. Pokud klíčové díly výtahu pochází každý od jiného výrobce, může pro vás být ověření dostupnosti náhradních dílů do budoucna náročnější než v případě výtahu z dílny jediného výrobce.

I když od nového výtahu očekáváte bezchybný provoz, zajímejte se rovnou o možnosti servisu. Spolehlivá servisní firma za vás například pohlídá všechny termíny zákonem daných kontrol a revizí a leckdy poskytne i něco navíc. Například společnost Schindler CZ a. s. nabízí zdarma nadstandartní bezpečnostní testy nad rámec zákona v 1 a 5 letých cyklech.

Kromě rozsahu služeb si ověřte i kapacitu a časy dojezdů. Ty jsou samozřejmě důležité při vyproštění, ale také při poměrně banálních situacích, k nimž patří například pád klíčů do výtahové šachty. Informujte se proto, zda má vámi vybraná firma profesionální nonstop fungující dispečink, kolik servisních mechaniků má v dané oblasti a jak rychlou reakci vám může garantovat.

VÍTE, ŽE: zázemí servisní firmy můžete pro své bezpečí využít více, než je na první pohled patrné? Například u většiny výtahů vybavených dorozumívacím zařízením, které jsou servisovány společností Schindler CZ, je tlačítko se symbolem zvonku spojeno s centrálním dispečinkem, který je nepřetržitě v provozu. Dispečerovi zároveň automaticky poskytne základní informace o výtahu (adresa, rozsah poskytovaných služeb, jméno servisního technika). Výrazně se tak zkrátí doba, kdy se k vám dostane pomoc. Navíc je tato služba velmi praktická v případě, že pomoc ve výtahu potřebuje dítě nebo návštěva, která zazmatkuje a nevybaví si základní potřebné informace.