4 hlavní důvody, proč si jako zdroj tepla vybrat tepelná čerpadla

Že tepelná čerpadla byla tématem „pouze“ druhé poloviny minulé dekády, kdy se o nich vyplatilo uvažovat z důvodu vysokých cen uhlí, zemního plynu a elektrické energie? Nenechte se mýlit, i v době nízkých cen tuhých paliv, zemního plynu či elektrické energie se tepelná čerpadla vyplatí. Navíc, jedná se o zdroj tepla, který nabízí vysoký komfort obsluhy a řadu doplňkových funkcí.

0

1. Peníze

Ano, i přes to, že se ceny uhlí, zemního plynu a elektrické energie nachází na historicky podprůměrných hodnotách, tepelné čerpadlo je stále „levným“ zdrojem tepla. Navíc, v době, kdy ceny výše uvedených komodit stoupají (cena zemního plynu vzrostla v uplynulém roce o 17 %, cena uhlí o 8 %) výhodnost tepelných čerpadel roste! Přesvědčit se můžete v příkladu níže, který porovnává jednorázové i pravidelné investice spojené s jednotlivými zdroji tepla.

Modelový příklad nákladů na jednotlivé zdroje tepla

Modelový příklad portálu TZB-info.cz

Jak jste si jistě všimnuli, celkovou cenovou výhodnost tepelných čerpadel „kazí“ jednorázové vstupní investice (tj. cena samotného zařízení). Ovšem, tuto částku jde výrazně snížit díky dotacím, které na ekologické zdroje tepla poskytuje stát! Po započtení této dotace výhodnost tepelných čerpadel skokově roste.

2. Komfort

Většina z Vás si jistě pamatuje či stále zažívá situace, kdy některý z členů rodiny pravidelně doplňuje zásoby uhlí či dřeva v kotelně a pravidelně přikládá. To Vám s tepelnými čerpadly nestačí. Tento zdroj tepla je zcela samostatný a energii na vstupu (vzduch, geotermální teplo apod.) si čerpá sám. Stejně tak stále klesá potřeba pravidelné údržby a naprosto odpadají práce s čištěním komínu.

3. Ekologie

Koho by nevytáčel do běla štiplavý dým, který „vyrábí“ majitelé kotlů na tuhá paliva spalující odpadky, plasty či dokonce průmyslové kapaliny. Zcela jinak by se Vám dýchalo v případě, že by Vaši sousedé používali tepelná čerpadla, jeden z nejekologičtějších zdrojů tepla ať už jde o „čistotu“ výroby tepla či ekologickou stopu, kterou tento zdroj tepla zanechává. Pokud topíte elektřinou, vězte, že na energetickém mixu České republiky se stále významně podílí uhelné elektrárny (tj. elektrická energie, kterou používáte k vyhřátí domácnosti, je z velké části vyráběna spalováním uhlí), rovněž zemní plyn není těžen za podmínek citlivých k přírodě. Navíc, zemní plyn do České republiky proudí hlavně z Ruska a Norska. Výstavba a provoz plynovodů pak za sebou rovněž zanechávají výraznou ekologickou stopu.

4. Technologie

 

Moderní tepelná čerpadla si rozumí s mobilními telefony, fotovoltaickými zařízeními apod. Díky tomu nejen šetříte peníze, ale zároveň zvyšujete své pohodlí. Skrz mobilní aplikaci si na dálku nastavíte výkon tepelného čerpadla tak, abyste se vždy vraceli do krásně vyhřátého domova. Díky inteligentní komunikaci tepelného čerpadla s fotovoltaickým zařízením pak snižujete objem elektřiny, které tepelné čerpadlo čerpá ze sítě (tj. dochází k úspoře peněz).

Zdroj: http://www.abeceda-cerpadel.cz/