Tapetujete? Máme pro vás pár tipů jak to zvládnout jednoduše

Trend tapet se vrací. Nabízí se v mnoha druzích, barvách a vzorech, které oživí každý interiér. Vdechnou bytu originalitu a zbaví ho nudných jednobarevných stěn. A navíc mohu zakrýt drobné nedokonalosti zdi. Vyzkoušejte si pár tipů na usnadnění tapetování.

0

Tapetování během několika hodin může proměnit interiér k nepoznání. Důležitý je správný výběr tapety, kvalitního lepidla, nástrojů a příprava podkladu. Při práci s tapetami platí známé přísloví „dvakrát měř, jednou řež“. Vše si pečlivě změřte a nikam nespěchejte, vyhnete se tak případným nesrovnalostem.

Výběr správné tapety

V prvé řadě je nutné vybrat správnou tapetu. Na trhu je k sehnání celá škála různobarevných a zajímavě vzorovaných tapet z mnoha materiálů. Při výběru je důležité porovnávat povrch, který se bude tapetovat, typ místnosti, druh tapety, který je pro dané požadavky nejvhodnější, a v neposlední řadě i zkušenosti s lepením a potřebné náčiní.

Barva a vzor jsou pouze na osobním vkusu. Mezi základní druhy patří papírové, vliesové, vinylové, sklovláknité nebo přetiratelné tapety. Stěnu může ozvláštnit také fototapeta nebo tapeta s 3D efektem. Každý typ má své plusy i mínusy.

Jaký typ tapet si vybrat?

„Papírové tapety jsou prodyšné a mají nízkou pořizovací cenu, ale jsou náročnější na nalepení. Nejvíce oblíbené vliesové tapety jsou prodyšné, odolné, částečně omyvatelné a zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci. Nejodolnější jsou tapety vinylové, které dokážou překrýt i drobné nerovnosti, a bez problémů je nalepíte na jakýkoliv podklad. Nejsou však prodyšné, a proto se nehodí do ložnic a dětských pokojů,“ popisuje Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

Příprava podkladu

Pozornost je třeba věnovat i podkladu. Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítka se seškrábe, veškeré praskliny zatmelí, nerovnosti zahladí a staré tapety vhodným způsobem odstraní.

„Nejvíce práce s odstraňováním zaberou papírové tapety, které je potřeba dokonale navlhčit horkou vodou. Pomoci také může tekutý odstraňovač tapet nebo obyčejný ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu. Naopak nejsnáze se sundají tapety vliesové, které lze jen opatrně odspodu stáhnout.

Připravená stěna by měla být suchá a čistá, zbavena veškerých mastných skvrn i plísně. Savý povrch před tapetováním důkladně napenetrujte a nechte schnout minimálně 6 hodin, nesavý odmastěte. „Při tapetování udržujte v místnosti stále stejnou teplotu. Ideálně mezi 19 – 21 stupni. Máte-li v místnosti vlhko, v zimních měsících zapněte radiátor, v létě větrejte. V místnosti by také neměl být průvan.“ říká odborník z Hornbachu. Povrch, který se rozhodnete tapetovat, by měl být jednobarevný a světlý. Jen tak budete mít jistotu, že vám skrz tapetu původní malba nevykoukne.

Lepení tapet

Na lepení tapet je potřeba tužka, metr, pravítko, štafle, podložka na řezání, kartáč, váleček, budík, kbelík a nožík na odřez spodků. Důležité je také správné lepidlo. Lepidlo se vybírá podle druhu tapety a podkladu. Lepidlo se nanáší podle návodu pomocí speciálního tapetového válečku, důležité je dodržet dobu nasáknutí. Předejde se tak nežádoucímu natáhnutí a trhání tapet.

Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu, při lepení vliesových se nanese pouze na stěnu. Tapety se lepí od shora dolů a těsně vedle sebe (na sraz). Vzniklé vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran. „Pro dodržení návaznosti vzoru zachovejte dole přesah 5 cm. Při stříhání se vyplatí přesné měření a precisnost. Pro kontrolu stěny může pomoci vodováha a závěsná olovnice.“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu. Samozřejmostí pro perfektní výsledek jsou ostré nůžky.