4 tipy, jak chytře investovat do šperků

Ať už se chystáte svou drahou polovičku obdarovat zásnubním prstenem, nebo jednoduše hledáte dobrý tip, kam uložit peníze, šperk může být tou správnou volbou. Je však nutné, abyste si výběrem byli opravdu jistí, což může být zejména pro začátečníka poměrně náročný úkol. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, které vám celý proces nákupu investičního šperku usnadní.

0

Udržení hodnoty

Trendy šperky jsou v současnosti určitě lákavou nabídkou, ale jakou hodnotu budou mít za několik let? I v případě, že klenot navrhoval špičkový designér, nebo obsahuje vysoce kvalitní diamant či jiný drahokam, může být jeho koupě z investičního hlediska riskantní. Naopak klasické kousky od společností jako je Tiffany, David Yurman nebo Cartier jsou téměř vždy správnou volbou.

Průzkum

Mnoho lidí zastává mylný názor, že investování do šperků nemá žádná rizika. Smutným faktem je, že pak platí přemrštěnou cenu za nekvalitní klenoty, nebo kupují kousky, které v budoucnosti nepřinesou téměř žádné zhodnocení. Pokud tedy máte vybraný například zásnubní prsten s diamantem, ještě před koupí si udělejte malý průzkum. Důležitá je nejen kvalita kamene, ale také jeho tvar, čistota a barva. I zde platí, že klasika je nejlepší volbou. Důležitý je také výběr kovu. Pamatujte, že zlato si svou hodnotu drží nejdéle.

Ověření

Nezáleží na tom, jak krásný kousek je, ujistěte se, že si před koupí můžete ověřit jeho původ u spolehlivého zdroje. Bylo by krásné moci každému důvěřovat, bohužel existuje mnoho podvodníků, kteří nabízí slevy příliš úžasné na to, aby byly opravdu výhodné. Trh je zahlcen padělky a jen expert je dokáže odlišit od originálů. Vždy trvejte na certifikaci, a pokud ji prodejce odmítne vydat, neztrácejte čas a poohlédněte se jinde.

Emoce stranou

Jste okouzleni tím překrásným perlovým náhrdelníkem nebo jedinečnými zlatými náušnicemi, které jste zahlédli ve výloze klenotnictví? Šperky jsou krásné, což může být v případě investic nevýhoda. Proto se při koupi nenechte ovládnout emocemi a než uděláte unáhlené rozhodnutí, kterého byste mohli později litovat, raději si  dejte čas na rozmyšlenou. Nikdy se také nenechte vystrašit prodejcem, že šperk už příště nebude k mání. Vždyť v moři je tolik (klenotů) ryb!