Správným roštem ke zdravému spánku. Jaký si vybrat?

Dobrý a kvalitní spánek – to je důležitý aspekt, který ovlivňuje naši psychickou pohodu a celkový zdravotní stav. Abychom si mohli takový spánek dopřát, musíme se zaměřit nejen na výběr správné postele, ale také roštu v kombinaci s kvalitní matrací. A protože spánkem strávíme přibližně třetinu svého života, výběr by to měl být opravdu pečlivý.

0

Podmínkou zdravého spánku je uvolnění všech kloubů, svalů i páteře. Pro dostatečný odpočinek proto musíme svou pozornost obrátit zejména k výběru roštu. Správný rošt přebírá zatížení matrace a váhu rovnoměrně rozloží, díky čemuž dojde k odlehčení páteře a lépe se nám spí. Neméně důležité je také dostatečné odvětrávání, které zajistí, aby se v matraci nedržela vlhkost a pot, a tím pádem se jí vyhýbali také plísně a roztoči, čímž se razantně prodlouží i životnost matrace.

Několik kategorií roštů

Rošty se v zásadě dělí na několik kategorií: v první řadě na laťový a lamelový, v některých postelích jsou pak plné či děrované desky, které odborníci příliš nedoporučují pro dlouhodobé užívání kvůli špatnému odvodu vlhkosti z matrace. V kontinentálních postelích se pak jedná o kombinaci více matrací a zabudovaného pružinového systému, který poskytuje velmi kvalitní a pohodlné ležení. Laťové rošty nabízejí mimo dobrého odvětrávání menší odpružení než lamely, jsou tak vhodné spíše pod pružinové matrace. „Dnes jsou velice populární rošty lamelové, jež nabízí řadu možností – od pevných lamel až po elektricky ovládané polohovaní roštu, což oceňují hlavně starší zákazníci,“ dodává Andrea Štěpánová, marketingová ředitelka společnosti ASKO – NÁBYTEK. Největší výhodou lamelových roštů je nejen jejich variabilita, ale také pružnost, která poskytuje kvalitní oporu zad a celého těla a pomůže vám tak ke zdravému spánku.

Matrace různých velikostí, typů a materiálů

Co se týče matrací, je dnes na trhu pestrá škála různých materiálů, velikostí i typů. Při výběru té správné matrace se můžete poradit s odborníky, kteří vám pomohou zvolit nejvhodnější typ matrace, ukáží vám různé možnosti. Vhodné je matraci vyzkoušet a vybrat si tu pravou. Nejvhodnějším materiálem pro prodyšné a pružné matrace je tzv. studená pěna, paměťová pěna a latex, materiály, které byly speciálně vyvinuty právě pro výplň do matrací. Mimo dlouhé životnosti a prodyšnosti jsou velice pohodlné a poskytují komfortní podporu zad a celého těla. V kombinaci s pevným rámem postele a vhodným roštem si s nimi můžete dopřát pohodlný zdravý spánek.