Refinancování úvěru ze stavebního spoření: víme, jak na to!

Refinancování úvěru ze stavebního spoření je již několik let oblíbeným finančním produktem. Není divu. Úrokové sazby hypoték se dlouhodobě drží kolem dvou procent, zatímco sazby u úvěru ze stavebního spoření kolem pěti. Refinancování úvěru ze stavebního spoření může domácnostem ušetřit několik tisíc korun měsíčně. Cesta však není vždy úplně snadná. Přečtěte si, jak se vyhnout nejčastějším chybám a zvládnout refinancování na jedničku.

0

Překlenovací úvěr byl před několika lety zejména pro mladé prakticky jediným řešením, jak získat vlastní bydlení. Sazba se pohybovala většinou od 5 % ročně a úroky, jak už tomu u překlenovacího úvěru bývá, se platily z celé částky. Jak roky plynuly, padaly úroky dolů a překlenovací úvěr se pro mnoho rodin stal nevýhodným.

Je refinancování úvěru ze stavebního spoření výhodné?

Refinancování je výhodné vždy, kdy je stávající úvěr dražší než nový. Díky refinancování úvěru ze stavebního spoření si klient může snížit úrokovou sazbu i měsíční splátky a ušetřit tak měsíčně výraznou částku. Nejinak je to v případě úvěru ze stavebního spoření. V současné době jsou u těchto typů úvěrů úroky výrazně vyšší než v případě hypoték.

Komu je refinancování určeno?

Refinancování je určeno všem, kteří mají drahý úvěr a vysokými splátkami zbytečně zatěžují rodinný rozpočet. Týká se také těch, jež mají úrokovou sazbu u úvěru ze stavebního spoření nastavou příliš vysoko. Rozdíl v měsíční splátce může být opravdu značný, zejména u vyšších úvěrů. Refinancují se však i úvěry v řádech statisíců, neboť i pár stovek ušetřených korun může být pro rodinu motivací.

3 hlavní výhody refinancování

•  Nižší úroková sazba
•  Nižší měsíční splátka
•  Možnost navýšení celkové výše úvěru

3+1 rad na co si při refinancování dát pozor

  • Refinancování v době fixace – než započne samotné splácení úvěru, platíte úroky z cílové částky, dospořujete a reálně neumořujete dlužnou částku. Pokud se rozhodnete přejít v této fázi k procesu refinancování, zpravidla se nevyhnete poplatkům. Připravte se rovněž na komplikovaný proces refinancování, jehož cílem je odradit co nejvíce klientů od subjektů poskytujících úvěr ze stavebního spoření.
  • Vybavení domácnosti mimo úvěr – při refinancování lze celkovou výši úvěru navýšit. Pokud tedy plánujete pořídit větší vybavení do domácnosti formou úvěru, začleňte vše do jedné smlouvy.
  • Dodatečné náklady – spočítejte si všechny dodatečné náklady, než se rozhodnete refinancovat. Většinou se jedná o poplatek za zpracování úvěru a poplatek za nový odhad nemovitosti. Kromě toho si banka může účtovat poplatky za předčasné splacení a poplatek za vyčíslení úvěru. Počítejte také s poplatkem za vklad nové smlouvy do katastru nemovitostí.
  • Nezapomeňte na všechny podklady – Rozhodli jste se pro refinancování. Nezapomeňte, že je nutné před převedením úvěru do jiné banky, mít zapsané na katastrálním úřadě všechny zkolaudované stavby a aktuální adresu trvalého bydliště. V případě, že hodláte měnit i pojištění nemovitosti, zjistěte si i aktuální ocenění rizik.

Praktický příklad refinancování úvěru ze stavebního spoření

Mladí manželé si před několika lety brali úvěr ze stavebního spoření, jenž byl pro ně jediným řešením, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Potřebovali poměrně velkou částku 3 000 000 Kč. Sazby byly vysoké a banky se zdráhaly mladým půjčit, také pro to, že oba pracovali krátce a nebyli tedy pro banku dostatečně bonitní. Částku si nakonec půjčili formou úvěru ze stavebního spoření s úrokovou sazbou 5,2 procenta. Měšíčně spláceli 16 000 Kč. Vzhledem k tomu, že jim nyní končí fixační období, rozhodli se refinancovat. Byla jim nabídnuta úroková sazba 2,29 procent. Díky refinancování si měsíční splátky snížili o polovinu.