Přivýdělek vlastním bytem? To je Airbnb

Máte volný byt nebo pokoj a přemýšlíte, že ho pronajmete? Zvažte, zda se vám nevyplatí zapojit svou nemovitost do sítě Airbnb. Je to nejen jednoduchý a efektivní způsob přivýdělku, ale také cesta, jak se seznámit se zajímavými lidmi z celého světa.

0

Co je Airbnb?

Základy společnosti sahají do roku 2008, kdy ji v San Francisku založili tři kamarádi. Název je zkratkou Air Bed And Breakfast (nafukovací postel a snídaně). Systém je založen na krátkodobém ubytování v soukromí. Hostitelé pronajímají volný dům, byt nebo jen pokoj. Po celém světě je tímto způsobem k dispozici přes dva miliony bytů či pokojů, a tak lze Airbnb po právu nazvat největším „hotelovým“ řetězcem na světě. Zájem turistů o Airbnb roste nejen u nás, ale i v celém světě. Jen v Praze je k dispozici na webu Airbnb přes sedm tisíc bytů k pronájmu. Poptávka přitom stále převyšuje nabídku.

Staňte se hostem, hostitelem nebo obojím

Jak se do systému Airbnb zapojit? Na Airbnb se můžete zaregistrovat buď jako hostitel nebo jako host, případně jako obojí. Z hlediska hosta je postup jednoduchý. Provedete registraci a vybíráte v dané lokalitě ubytování, které odpovídá vašim požadavkům. Orientujete se při tom také podle hodnocení a komentářů hostů, kteří místo navštívili před vámi.

Abyste se stali hostiteli, stačí podniknout několik jednoduchých kroků:

  • Základem je dobře vyplněný profil na webových stránkách Airbnb. Poutavě a přehledně v něm popište, co nabízíte: typ nemovitosti, kolik osob můžete ubytovat, jaké je vybavení bytu, kvalita Wi-Fi připojení, co nabízí okolí, jaký je výhled z pokoje apod. Udáváte také domácí pravidla, podmínky platby a storno podmínky.
  • Důležité jsou fotografie. Nafoťte co možná nejatraktivněji interiér a exteriér svého bytu či domu. Nezapomeňte ani na obrázky okolí.
  • Ve svém profilu nastavujete způsob rezervace. Máte dvě možnosti: Buď hostům umožníte okamžitou rezervaci, nebo budou muset o rezervaci nejprve požádat. Pokud zvolíte druhou možnost, máte 24 hodin na její schválení.
  • Rozhodněte se, kolik si budete účtovat. Na začátku by cena neměla být příliš vysoká. Pro inspiraci se podívejte, jaké nabídky dávají jiní poskytovatelé ubytování ve vaší lokalitě. Když v hodnocení získáte od hostů na webu kladné reference, můžete cenu zvýšit.
  • Klíčem k úspěchu je komunikace, a to nejen během rezervace ubytování, ale také v jeho průběhu. Popište hostům podrobně cestu, zajímejte se o jejich potřeby, podělte se s nimi o užitečné tipy.

Nabídněte pohostinný prostor

V Praze najdou zájemci o ubytování v síti Airbnb pouze 8 procent Superhostitelů – zkušených hostitelů, kteří poskytují svým hostům výjimečné zážitky. Jinde ve světě jsou ovšem Superhostitelé zastoupeni až z 20 procent. Jak se stát úspěšným hostitelem? Základními pilíři Airbnb jsou důvěra, pohostinnost a otevřenost. A s tím souvisí i dojem, kterým působí nabízený prostor. I ten by měl působit pohostinně a důvěryhodně.

Soustřeďte se na to, co lze změnit

Některé aspekty ubytování nelze ovlivnit, jako například lokalita nebo velikost bytu, proto je třeba se soustředit na to, co změnit lze. Alfou a omegou úspěšného pronájmu jsou kvalitní fotografie, které zprostředkují hostům první dojem z prostoru. Vyplatí se proto věnovat jim pozornost. V ideálním případě si nechte prostor připravit odborníkem a posléze profesionálně nafotit. V současné chvíli je na trhu mnoho společností, které vám s tím pomohou.

Máte zkušenost s ubytováním přes Airbnb?