Připravte zahradu na sezonu

Nastartujte zahradu po zimě. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka, zavlažovací systém, záhony a v neposlední řadě skleník. Odborník přináší tipy a rady, jak na to.

0
Foto: Pexels/Karolina Grabowska

Na zahradě se neobejdete bez spousty nástrojů od zahradnických nůžek přes hrábě až po rýče, lopaty, košťata a motyky. Ze zahradních přístrojů se hodí mít vždy po ruce vertikutátor, sekačku, křovinořez a pilku na větve nebo akumulátorovou pilu.

Probuďte trávník

Z trávníku odstraňte napadané listí, větve, kameny a důkladně ho vyčistěte. Po zimě trávník posekejte na co nejkratší délku, bude tak dobře připraven pro následnou vertikutaci. „Vyhrabte a prořežte stávající drny do hloubky tří až pěti milimetrů. Vertikutací trávník provzdušňujete a zlepší se tím příjem živin a vláhy,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach a dodává, „v ten samý den ještě prohoďte trávník křemičitým pískem zrnitosti od dvou milimetrů. Dává se v množství dva litry na metr čtvereční na jižní, východní a západní stranu a tři litry na metr čtvereční na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu.“ Tím vytvoříte přirozenou drenáž v jílovité půdě.

Sekejte, řežte a stříhejte

Pro sekání trávníku je základním předpokladem mít u sekačky dokonale nabroušené nože. V opačném případě totiž trávu při sečení třepíte a ta je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. „Pokud v trávníku najdete houbovité choroby, znamená to, že je půda překyselená. Doporučujeme tedy zvýšit její pH,“ vysvětluje specialista.

I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující jarní sestřih. „U stromů přihlédněte k odrůdě, protože každý druh potřebuje trochu jinou péči. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji. Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí. Rostliny rychle poženou do výšky,“ doporučuje David Benda.

Voda v zahradě – zavlažování a jezírka

Před sezonou je nutné zkontrolovat zavlažovací systém a v případě potřeby vyčistit čerpadlo na vodu. Pokud máte kompresor, profoukněte jím hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty. „Pokud po ruce kompresor nemáte, pomalu vypouštějte vodu, abyste vytlačili vše, co v hadicích nemá být. Sledujte u toho, zda se někde neobjeví závada, například zda někde nevytéká voda anebo zda hadice není prasklá. Zkontrolujte také vodovodní kohoutek a tlak vody,“ popisuje odborník.

Důkladně vyčistěte jezírko na zahradě a přidejte startovací jezírkové bakterie. Po 14 dnech lze nasadit ryby. „Tři týdny po startu zapněte jezírkovou UV lampu na čtyři až šest hodin denně. Tato lampa se v jezírku postará o ničení zárodků a hubení řas. Nenechávejte ji ale zapnutou déle, než je třeba. Ničili byste tím i ty správné bakterie,“ říká specialista.

Záhony a skleník

Záhony zryjte, provzdušněte a rozvrhněte si rozmístění rostlin. Do půdy doplňte hnojivo.  Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice – zneškodní přezimující škůdce a zároveň poslouží jako celková dezinfekce. Zkontrolujte, zda polykarbonové části nepopraskaly a vyzkoušejte funkčnost větracího okna. Taktéž věnujte pozornost lištám a gumám, zda nejsou zpuchřelé. Tak by nemusely během sezony sklo udržet.

Zdroj: Hornbach