Připravte svou jídelnu a kuchyň na slavnostní stolování

Nezáleží na tom, zda žijete v malém bytě nebo velkém domě, důležité je, aby se u vás všichni hosté cítili příjemně. A protože se blíží doba rodinných setkání a také stolování, je nejvyšší čas připravit své jídelny a kuchyně na slavnostní stolování.

0
Foto: shutterstock

Při vybírání dekorací a plánování společných obědů a večeří je samozřejmě, jakožto hostitelů, nejdůležitější váš názor, proto se při výběru barev a všeho ostatního řiďte hlavně tím, co se líbí vám samotným.

Podívejte se na svou kuchyň a jídelnu kritickýma očima

Nejúčinnější metoda, která se osvědčila při úklidu, je podívat na svůj byt cizíma očima. Postavte se do své kuchyně či jídelny, podle toho, kde stolujete, a kriticky zvažte, v jakém stavu se daná místnost nachází.

Představte si, že jste u někoho na návštěvě a zcela si odmyslete, že jste u sebe doma. Jak se v dané místnosti cítíte? Je vám v ní příjemně? Kdybyste mohli, změnili byste něco? Zaměřte se nejprve na prostor jako celek a potom na detaily. Jak je na tom váš kuchyňský nábytek? Nepotřeboval by vyměnit?

Prostorný a kvalitní jídelní stůl oceníte

Jelikož základem stolování je kvalitní jídelní stůl a také židle, zaměřte se na to, zda nejsou již prosezelé a zda váš stůl nemá již nejlepší roky za sebou. Investice do nového kvalitního jídelního stolu se vám vyplatí, protože u jídla se vždy sejde celá rodina a probere události uplynulých dní. Jídelní stůl, ač se to nemusí na první pohled zdát, je středobodem každé domácnosti, a proto by jeho výběr neměl být podceňován.

Zkontrolujte, v jakém stavu je vaše nádobí

Kromě toho, na čem sedíte a na čem jíte, je určitě vhodné, zaměřit se také na nádobí. Aby byly vaše gastronomické zážitky u vás doma co nejlepší, zkontrolujte, v jakém stavu se nachází vaše nádobí a příbory. Odštípnuté kusy porcelánu mohou váš zážitek ze stolování pořádně pokazit. Samozřejmě nemusíte denně stolovat se svátečním servisem, ale starých a již nepoužitelných kusů nádobí se rozhodně zbavte.

Zaměřte se na doplňky

Dále se zaměřte také na doplňky a detaily, které celé stolování ozvláštní a vytvoří onu pověstnou třešničku na dortu. Pokud je váš jídelní stůl prostorný, položte na něj pěknou vázu s čerstvými květinami. dherně vypadají také svíčky. Ty vždy umístěte tak, aby byly pod úrovní očí a nebránili konverzaci u stolu.

A dejte si záležet také na výběru ubrousků. Pokud je barevně sladíte s barvou ubrusu a nádobí, máte vyhráno. Jako inspiraci můžete použít časopisy o bydlení a využít pouze to, co se vám líbí. Velmi moderní jsou světýlka, která se běžně používají na ozdobu vánočního stromku, pruhy organzy a v zimní sezóně také čerstvé větve.

Méně je někdy více

Zároveň se ale při dekorování stolu držte jedné zásady: méně je někdy více. Protože hlavní záměr prostřeného stolu je to, aby byl funkční, nepřehánějte to s množstvím věcí, které na stůl umístíte. Dodržujte pravidlo, že na stole, kromě nádobí a příborů, mohou být maximálně tři další věci. V praxi to znamená například následující:

  • váza, svíčky, organza,
  • světýlka, váza, kousky čerstvého koření,
  • svíčky, větve jehličnanů, světýlka.

Když stůl zbytečně překombinujete, nejenom, že nebudete s výsledkem spokojeni, ale nezbude vám ani dostatek prostoru pro samotné servírování a klidné stolování. Jestliže se vám líbí více stylů a dekorací, rozdělte si jejich použití na různé příležitosti.

Až si vybavíte kuchyň a jídelnu podle svého a budete s výsledkem spokojeni, zbývá už pouze vrhnout se na vaření a užít si stolování s vašimi milovanými. A když se během stolování něco rozlije nebo vosk ze svíčky vyteče na stůl, nepanikařte, všechny škody se dají vyřešit a celkový dojem ze společného jídla to nijak nepokazí.