Pořizujeme koberce do bytu. Jsou lepší kusové koberce, nebo metráž?

Koberce zatím neztratily nic na své oblibě, která trvá už dob dávno minulých. Přestože je možné si na podlahu dát některou z moderních podlahových krytin a nechat vyniknout jejich zajímavý dezén, koberce nabízejí příjemné vlastnosti, kvůli kterým je oplatí si pořídit. Které to jsou?

0
Foto: united photo studio/Shutterstock.com

Koberec jako investice?

Víte, že koberec může být i dobrou investicí? Pokud pořídíte ručně tkaný z přírodních vláken, získáte koberec, jehož cena s léty roste. Takový kousek je ideálním bytovým doplňkem do obývacího pokoje nebo jídelny, kde vytvoří zajímavý designový prvek, který hned tak nepřehlédnete. Pochopitelně je možné ho dát i do ložnice. Pokud se vám ale zdá dát několik tisíc korun jen za koberec, pak máte na výběr trendy kusové koberce z umělých vláken. Vyrábějí se obvykle s moderními vzory v různých barvách. Není problém vybrat takový, který se vám bude hodit k zařízení bytu. Určitě oceníte jejich užitné vlastnosti – izolaci od chladu i zvuku, příjemný došlap a snadnou údržbu.

Metráž, nebo běhouny

Při zařizování bytu je volba vhodné podlahové krytiny stěžejní. Vybíráme ji obvykle tak, aby vydržela dobře sloužit poměrně dlouho. Dnes není problém si vybrat tu nejlepší na trhu. Může to být třeba právě koberce z metráže. Vyrábějí se až do šířky 5 metrů, takže je možné je položit i v prostorné místnosti po celé ploše. Je to ideální volba zejména tehdy, když potřebujete podlahu v místnosti zakrýt. Naproti tomu existují i úzké koberce – praktické běhouny, které se nejčastěji pořizují do chodby nebo na schodiště. I ony se prodávají v různých šířkách, barevném provedení nebo vzorech. Oblíbené jsou zejména geometrické vzory, které hrají prim v moderně zařízeném interiéru.

Před koupí vhodného koberce do bytu je třeba si položit otázku, má-li zakrýt celou plochu místnosti, nebo necháte kousek podlahy odkrytý.