4 kroky k dokonale čisté sedací soupravě. Jak na skvrny?

Schováváte skvrny na sedací soupravě pod přehozem a váháte nad správným postupem čištění? Vyzkoušejte náš návod, jak zbavit sedačku nevzhledných map a udržet její potah co nejdéle pěkný a bez poskvrnky.

0
Foto: Sergio Rodriguez - Portugues del Olmo, Unsplash

I sedací souprava potřebuje pravidelnou péči

Sedací soupravy se vyrábějí z různých materiálů a každý z nich vyžaduje trochu jiné zacházení. Všechny soupravy by se ale měly alespoň dvakrát do měsíce vysát vysavačem a jednou za 3 měsíce vyčistit hloubkově. Látkové potahy stačí oživit suchou pěnou, ty kožené a kůži imitující je pak vhodné ošetřit správným přípravkem z drogerie (zamezíte tak jejich praskání a olupování).

Čištění skvrn na sedací soupravě

Pokud máte doma malé děti nebo zvířecí miláčky, případně si na sedačce s oblibou vychutnáváte občerstvení, snadno na ní může vzniknout skvrna. Jestliže nevlastníte tepovač na textilní potahy, natáhněte si rukavice a postupujte podle našeho návodu na ruční čištění.

1. krok – zbavte se skvrny co nejrychleji

Nikdy nenechávejte skvrnu zaschnout a snažte se ji odstranit ihned. Jinak se šance na její dokonalé vymizení snižuje.

2. krok – obezřetnost se vyplácí

Pokud chcete použít silnější čisticí prostředky, vždy na malém, ne zcela viditelném kousku potahu vyzkoušejte, zda jej nezesvětlují nebo jinak nemění jeho vzhled. Vyhněte se přípravkům na bázi chloru.

3. krok – jemně skvrnu vyčistěte

Hadříkem navlhčeným vlažnou vodou s trochou žlučového mýdla (na organické nečistoty) nebo s několika kapkami přípravku z drogerie čistěte skvrnu krouživými pohyby od okrajů ke středu – zamezíte tak vzniku ohraničené mapy.

4. krok – na skvrnu netlačte a dočistěte celý díl

Při vytírání skvrny nikdy netlačte a povrch nedřete, jen byste nečistotu akorát zapracovali hlouběji do potahu. Navíc byste mohli materiál poškodit. Až se zbavíte skvrny, zlehka dočistěte i celý sedák nebo područku. Nepoužívejte horkou vodu, ta by mohla skvrnu na potahu srazit a zakonzervovat.

Na mastné skvrny doporučují hospodyňky i dětský šampon, na ty nejodolnější (třeba od propisky) pak například pěnu na holení (nastříkat a po několika minutách nasucho setřít). Pro odstranění pachu můžete vyzkoušet octovou vodu nebo zasypání navlhčeného místa jedlou sodou. Nejvhodnější jsou však speciální přípravky na čištění daného typu povrchu z drogerie.