Poradíme vám: kde všude využít v domácnosti LED neonová světla a pásky

Oblíbenost LED pásků a LED neonů stále roste, přestože na trhu jsou už nějakou dobu. Lidé si LED pásky a neonová světla oblíbili především díky své univerzálnosti, ano, využít je můžete skoro na cokoliv. Používají se jako sekundární osvětlení, ale mají i svou funkci, například při osvětlení kuchyňské linky. Případně se pak využívají jako dekorace.

0
Zdroj: ledsviti

Led pásky dodají vašemu osvětlení další dimenzi

Nejčastěji se LED neony používají jako sekundární osvětlení, tedy doplněk primárního osvětlení. Zpravidla to bývá právě dekorativní osvětlení, protože si u LED pásek můžete snadno zvolit různou barvu osvětlení a například jeho intenzitu – to sice dnes umožňují i RGB žárovky, ale ty až tak rozšířené nejsou. Navíc primární osvětlení pomocí LED žárovek musí být především funkční, proto se nejčastěji volí jen chromatičnost světla.

Výhodou zároveň je, že dnešní moderní LED neony už umí svítit například směrově nebo plošně, a podle toho si je také můžete zvolit. Jak LED neon svítí říká světelný tok a počítá se v lumenech.

Výhody neonových světel a LED pásek

Tato svítidla jsou oblíbená nejen proto, že jsou RGB, tedy umožňují svítit různými barvami. Na jejich oblíbenosti se samozřejmě podepisuje také snadná instalace, poměrně výhodná cena a do jisté míry i úspornost. Obrovskou výhodou je, že si LED pásky nainstalujete snadno svépomocí – stačí si koupit celou sadu LED pásek, aby vám pro instalaci nechyběl zdroj nebo třeba řídící jednotka.

Zdroj: ledsviti

“Výhodou LED světel je například i to, že jsou variabilní, vestavitelná, mají dlouhou životnost a jsou ekonomicky výhodná.” Ing. Bára Baštová, stavební inženýrka se zaměřením na dřevostavby a interiérová designérka.

Kde všude použít LED pásky

Zrovna v použití LED neonů a pásků se meze opravdu nekladou, jejich možností využití je nespočet. Dalo by se říct, že LED pásky přinesly úplně novou perspektivu v osvětlení. Právě díky tomu jsou LED neony a pásky oblíbeným osvětlením pro bytové designéry, kteří s nimi doslova umí kouzlit. Jejich konstrukční jednoduchost a malé rozměry jim umožňují dostat se do míst (a ty osvětlit), kam se běžné osvětlení, například pomocí zářivky, nedostane.

Zdroj: ledsviti

Pamatujte, že abyste měli instalaci vždy bez starostí a vše vám skvěle fungovalo, nakupujte přímo kompletní sady LED pásků.

  • Ideální je využití jako podsvícení kuchyňské linky, LED páska tak může přímo osvětlovat kuchyňskou desku.
  • Využívá se jako osvětlení chodby, často jako náhrada nástěnných světel, případně jako osvětlení schodiště, kde se osvětlují přímo jednotlivé schody.
  • Setkáte se s nimi při vnitřním osvětlení větších šatních skříní, nebo se využívají jako osvětlení jiných polic.
  • Nasvěcuje se pomocí nich elektronika, nejčastěji prostor za monitorem nebo za televizí, někdy se dávají i jako osvětlení moderních obrazů.
  • Můžete pomocí nich snadno nasvítit akvárium nebo terárium.
  • Venkovní osvětlení zahradní architektury, venkovních říms a podobně.

Pozor na umístění neonových světel

Tak jako každé osvětlení, i neonová světla mají svá pravidla, kam je umístit. Nikdy se z nich nedělá centrální osvětlení, protože na to většinou nejsou dostatečně výkonná. Zároveň pozor, pokud je budete umísťovat ven, do vody nebo do jiných nestandardních podmínek. Potom je důležité sledovat takzvané krytí – je to údaj, který prozrazuje, jestli jsou LED neony odolné například proti vlhkosti, stékající vodě, zcela vodotěsné a podobně.

Zdroj: ledsviti