Kvalitní hliníkové slitiny: Kde všude je využijeme?

  0

  Lidé, kteří se nepohybují v průmyslovém odvětví, většinou neví, co si pod pojmem hliníkové slitiny mohou představit. Právě ve strojírenském a automobilovém průmyslu jsou nejvíce využívané, stejně jako jsou nedílnou součástí v energetice, obrábění, potravinářství či zemědělství.

  Z nerezové oceli můžete mít například příbory či nože nebo hrnce. Výhodou tohoto materiálu je, že je zdravotně nezávadný a v podstatě nezničitelný. Pro takové výrobky jako jsou nože, břity či hřídele se hodí jakost oceli 1.4112. Ta má vhodné vlastnosti pro obrábění, protože je kalitelná a snáší dobře prostředí, kde je voda a pára. 

  Hliníkové slitiny v našem každodenním životě

  Dalšími často využitými materiály jsou hliníkové slitiny. Hliník oplývá také výbornými vlastnostmi, pro které je velmi často používán v našem každodenním životě. Hlavní výhodou je, že je lehký, trvanlivý a snadno recyklovatelný. Můžeme s ním snadno zvládat naše každodenní úkony. Využíváme jej při výrobě chytrých telefonů, palivově úsporných vozidlech, pro fólie a zipy a podobně. Hliníkové slitiny jsou pak odlišné od čistého hliníku, neboť jsou do něj přidávány další prvky, díky kterým se změní jeho pevnost. Jedná se například o železo, hořčík, meď či mangan. Tyto slitiny mají různé třídy a série. 

  ENAW-2017 a ENAW-6061

  ENAW 2017 označuje hliníkovou slitinu, která je dobře tvářitelná za tepla. Je to tudíž dobrý konstrukční materiál se střední pevností, ale na druhou stranu je málo chemicky odolný a citlivý k mezikrystalické korozi. Pokud bude vytvrzen, významně se zvýší pevnost této hliníkové slitiny. Používá se na výrobu komponent ve strojírenství, pro výrobu forem, letecký průmysl nebo pro nýtované a šroubované konstrukce. 
  Mezi další významné hliníkové slitiny patří například ENAW 6060 a ENAW 6061.