Osvětlení v domovech: pro správnou funkci je třeba zvolit správný typ svítidla

Světlo je potřebné v každé domácnosti. Náš životní styl totiž setmění nekončí. Existuje spousta druhů svítidel, ze kterých si můžete vybírat. V zásadě bychom mohli osvětlení rozdělit na dva základní typy: interiérové a venkovní. Každý z nich bude mít trochu jinou konstrukci, protože například právě venkovní osvětlení musí být dostatečně chráněno před povětrnostními a jinými vlivy počasí. Interiérové světlo může být jednodušší, má však také velmi důležitou funkci, kterou je dekorace interiéru.

0
Zdroj: Shutterstock.com

Výběr proudového jističe

Někdy může dojít s problémem v elektrickém vedení, a to i v souvislosti se svítidly. Tento problém má za úkol detekovat proudový chránič s jističem, který v případě nutnosti chybný obvod odpojí. Účelem je předcházení větších škod – a to jak na majetku, tak také i na zdraví osob. Aby proudový jistič fungoval tak, jak má, je zapotřebí, aby byl zvolen jeho správný typ. Vybíráme je podle toho, jaký typ elektrického obvodu si přejeme chránit.

Typ AC

Tento typ chrániče se používá pro střídavý reziduální proud. Pokud se tedy problém objeví ve stejnosměrném reziduálním proudu, nedokáže ho chránič vypnout. Tento typ proudu jej může dokonce zaslepit. V některých zemích (jako je například Německo) je pro nebezpečnost tento typ chrániče zakázán.

Typ A

Proudové chrániče typu A jsou zapotřebí tam, kde se vyskytují střídavé reziduální i pulzující stejnosměrné reziduální proudy. Tento typ zátěže odpovídá počítačům, myčkám, sušičkám, pračkám a dalším.

Typ F

Tyto chrániče jsou vybaveny pro reakci až při vyšších hodnotách reziduálních proudů. Hodí se tedy například pro takové zátěže, jako jsou tepelná čerpadla, sušičky, či moderní pračky s tepelným čerpadlem. V běžných domácnostech se tento typ nepoužívá, je určen spíše pro průmyslové použití.

Typ B

Chránič typu B je vhodný jak pro střídavé, tak pro stejnosměrně pulzující i stejnosměrné reziduální proudy. Své využití mají v případě nabíjecí stanice pro elektromobily a podobně. Nejsou tedy až tak obvyklé. Chrániče typu B+ se používají pro vyšší frekvence – používají se spíše v průmyslu.

Zdroj: Shutterstock.com

Venkovní osvětlení

Do této skupiny zahrnujeme zejména osvětlení nástěnné. Vhodnou funkcí pro venkovní svítidla je senzor pohybu nebo ovládání na dálku (nezřídka již prostřednictvím mobilní aplikace). Pokud ale máte venkovní posezení nebo altánek, můžete sem zahrnout i jiné druhy svítidel. Velmi oblíbená jsou lampy a dekorativní svítidla, která využívají jako zdroj energie sluneční světlo. Populární jsou ale také lampy na baterky nebo i elektřinu. Na výběr je tedy nespočet možností.

Interiérové osvětlení

 Do interiérového osvětlení řadíme stropní svítidla, lustry, nástěnná svítidla, stojací či stolní lampy, bodová světla nebo světla dekorativní – ta slouží spíše jako intimní osvětlení, které se nehodí, když si chcete například číst knihu, nicméně mohou váš interiér osvěžit. Intenzita svícení je v současné době už velmi ovlivnitelná, pokud si pořídíte například stmívatelná světla. Zejména na toaletách se často používají světla se senzorem pohybu. Také speciální typy interiérové osvětlení je možné kontrolovat a řídit prostřednictvím chytrého telefonu. Na internetových stránkách můžete najít spoustu výhodných akcí na nákup těchto typů osvětlení.

LED světelné zdroje

Moderní domácnosti pro osvícení obvykle volí LED technologie. Jejich výhodou je vysoká odolnost, jsou tudíž vhodné do interiéru i exteriéru. Vydrží náročné podmínky, jako je vysoká vlhkost či prašnost, odolná jsou taktéž proti mechanickému poškození. Jejich obrovskou výhodou je také delší svítivost s minimálním odběrem energie. Dnes jsou již dostupné ve spoustě barevných odstínů – od bílé až po světle žlutou či dokonce jiné barevné zabarvení.