Netradiční řešení zastínění pro pasivní domy

Klimatologové předpovídají, že v Čechách do roku 2060 vzroste počet tropických dní a nocí, a průměrná teplota stoupne až o 2,5 stupně. Kvůli extrémům klimatu se budou od roku 2020 stavět pouze pasivní nebo nulové domy.

0

„Nové domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch k využívání sluneční energie,“ říká odborník na stínící systémy Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA: „Pro plánované novostavby je nejlepší volbou exteriérové stínění. Jednak brání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru, a za druhé šetří náklady na vytápění v zimě. Vedle venkovních žaluzií přinášejí efekt také nejnovější typy screenových rolet.“

Pasivní domy jsou v posledních letech symbolem komfortu bydlení, energetické i finanční úspory a také šetrného chování k životnímu prostředí. Většina z nich má tvar ležatého kvádru, s delší stranou situovanou na jih, kde by mělo být nejvíce prosklených ploch. S orientací pak souvisí uspořádání všech místností v domě. Jedná se o tzv. tepelné zónování podle světových stran, kdy obytné místnosti směřují na jih a na severní straně jsou šatny, koupelny a toalety. Další prostory, jako například garáže a zimní zahrady, jsou od domu tepelně odděleny.

Energetickou bilanci pasivních domů neovlivňuje jen orientace dle světových stran, ale také klimatické vlivy: slunce, vítr, srážky, vlhkost a teploty vzduchu. Protože u pasivních domů jde především o kompenzaci tepelných ztrát co největšími zisky ze slunečního záření v zimním období, je většina prosklených ploch orientovaná na jih. V létě je však třeba zabránit přehřívání interiéru: „Screenové rolety se zabudovaným ZIP systémem řídí světelný i tepelný komfort v interiéru podle potřeby. Je to ideální řešení pro pasivní stavby,“ vysvětluje odborník, a dodává: „Důležité je, že při instalaci nedochází k narušení pláště budovy. Inovativní ZIP systém s kovovou pružinou a jedinečným provedením vodících lišt udržuje látku dokonale napnutou i při silném větru. Roleta pohlcuje přicházející teplo, a přitom zajistí cirkulaci vzduchu. Navíc nepropustí alergeny ani prach.“  Další skvělou „vychytávkou“ jsou podle jeho slov nejnovější typy markýz, které poskytují komfort na terasách a balkonech: „Technologicky propracované markýzy s elektricky ovládaným spouštěcím volánem jsou stabilní a dovolují výsuv až čtyři metry. Mají kompaktní a zcela uzavřený box, který chrání tkaninu i na místech vystavených dešti nebo větru. Integrovaný odtok vody ve spodní části profilu můžete doplnit osvětlením a teplomety.“ Nejnovější modely kazetových markýz jsou na špičce v celoevropském měřítku- splňují totiž ty nejnáročnější požadavky na luxus, pohodlí a dokonalou funkčnost. Díky technickému provedení, propracovaným detailům a designu dodají každé stavbě nadčasový vzhled.

Není dům jako dům

Pasivní domy spotřebují tepelnou energii na vytápění menší než 15 kWh/m2 za rok. K dosažení příjemného klimatu používají dobrou tepelnou izolaci, využívají solární energie a teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla. Plocha oken a ostatních zasklených částí domu by neměla být větší než 25 % celkové plochy obvodové konstrukce domu.

Nízkoenergetické domy nemají tak náročné podmínky. Spotřeba energie na vytápění je za rok od 40 do 50 kWh na metr čtvereční. Tyto domy mají dobře zateplené konstrukce, řízené větrání a mohou využívat obnovitelné zdroje energie.

Nulové domy kladou větší důraz na využívání energie z obnovitelných zdrojů, zejména sluneční, V letních měsících dodávají přebytek energie do sítě a v zimních měsících z ní čerpají. Tím získají nulový energetický standard.

Plusové (aktivní) domy jsou takové stavby, které kompletně pokrývají spotřebu energie domu a přebytkovou (plusovou) energii odvádějí do rozvodné sítě.