Nenápadní škůdci na zahradě a jak je odpudit

Každý zahrádkář už někdy musel bojovat proti různým druhům škůdců. Především tedy proti hmyzu a parazitům, kteří napadají rostliny, ale existují i jiní škůdci, které v první řadě za škodnou neoznačujeme. Řeč je o ptácích a hlodavcích. I tito malí tvorové dokáží na zahradě způsobit pěknou paseku a zničit úrodu.

0
Foto: Pixabay

Vrabec, špaček, hraboš a další

Ptáci mohou být v létě hezkým zpestřením na zahradě, když vám hezky cvrlikají, ale i oni dokážou škodit. Jsou to hlavně špačci a vrabci, kteří se na zahradách dokážou vyřádit. Nerostou vám rostliny, které jste před časem zasázeli? Není tam ani náznak nové rostlinky? Nejspíše je to proto, že tam semena už nejsou. Vrabci se k nim dostali dříve, než semínka stačila zaklíčit. Na vrabce si ale musíme dávat pozor nejen kvůli ukradeným semenům rostlin. V blízkosti potravy si vrabci stavějí hnízda a vrabec je velmi často přenašečem infekčních nemocí. Také přenášejí roztoče, kteří mohou vyvolávat alergie nebo astma.

Špaččí řádění poznáte hned. Špaček si velmi rád pochutná na ovocné úrodě, kdy si nebere žádné servítky. Úrodu dokáže zničit celou, hlavně když není sám. Své o tom ví vinaři, kteří se špačky bojují od nepaměti. Na hrozny se dokáže sletět i celé hejno a do pár minut je po úrodě.

Více nenápadnými škůdci jsou hlodavci. Hraboše a hryzce jen tak nezahlédnete, ale jejich řadění uvidíte. Tito škůdce ničí rostliny pod povrchem. Okusují kořeny a hlízy rostlin, které pak nedostávají tolik živin, které rostlina potřebuje a ta postupem času začne odumírat. Nehledě na to, že hlodavci za sebou nechávají i díry v zemi.

Jak se škůdců zbavit?

Foto: Pixabay

U ptáků se velmi často doporučuje pořídit na zahradu strašáka, který ale vypadá realisticky, nebo makety dravých ptáků, kteří jsou pro špačky a vrabce přirozenými predátory. Ale i v tomto případě musí maketa vypadat realisticky a je vhodné ji čas od času přesunout na jiné místo, aby ptáci nezjistili, že je to pouze atrapa. Také lesklé objekty, které hází tzv. prasátka, mohou od ptactva pomoci. Jsou to například CD zavěšená na provázku nebo různé odrazky.

S hlodavci už je to trochu složitější. Na ně dobře fungují klasické pasti s návnadou, které se umístí k vyhrabané díře. Problém ale je, že se hlodavec na to stejné místo už nemusí vrátit a že se do pasti může chytnout i váš domácí mazlíček. Je možné použít proti nim i jed, ale zde opět velmi opatrně. Můžete jak zahubit rostliny, tak jed může najít domácí zvíře nebo dítě, proto se tato varianta moc nedoporučuje. Hlodavcům vadí i nějaké určité pachy, jako je například máta, heřmánek nebo přípravky proti molům. Nevýhoda tohoto způsobu odpuzení je, že nevydrží povětrnostní podmínky. Tudíž když zaprší, musíte pachy obnovit.

Foto: Pixabay

Existuje jedno řešení, které platí jak na ptáky, tak na hlodavce. Tím jsou ultrazvukové odpuzovače a plašiče. Tyto plašiče fungují na principu vysílání zvuků, které jsou zvěři nepříjemné, ale lidé je neslyší. Podle druhu zvířete jsou zvuky v plašičích přizpůsobovány. Stačí si pouze zakoupit odpuzovač podle zvířete, které chcete plašit, nastavit výrobek podle návodu, což zabere pár minut, a už plašíte. Výhodou je, že je to dlouhodobé řešení a zároveň prevence, jak už proti hlodavcům nebo ptákům, a ani povětrnostní podmínky plašič neovlivní.

Ať už to jsou ptáci nebo to jsou hlodavci, pořád se jedná o škůdce, kteří dokáží na zahradách napáchat pěknou paseku. Nenechte se jimi terorizovat a hlavně zničit úrodu a rychle podniknete patřičné kroky, abyste se jich rychle a nadobro zbavili.