Nejlepší lékař v akci: zajistěte svému tělu kvalitní spánek

    Podle lékařů a sociologů by se měl denní režim dělit na třetiny: 8 hodin spánku, 8 hodin práce a 8 hodin volného času. Málokdo je schopen toto rozdělení dodržet, přitom dostatek spánku má zásadní vliv na náš imunitní systém. Jaký vliv má spánek na naše zdraví a jak docílit toho, aby měl náš spánkový režim léčebné účinky?

    0
    Foto: shutterstock.com

    Kdy a proč nás spánek léčí?

    Spánek a jeho kvalita zásadním způsobem ovlivňuje naši obranyschopnost. Během spánku se tělo regeneruje a připravuje na další den. Podle psychologů potřebuje mozek zažít určitý počet REM fází k tomu, aby se dokázal zregenerovat. K tomu je důležité spánek nešidit.

    Mnoho nemocí, viróz a počínajících nachlazení stačí v raném stádiu jednoduše zaspat. Naordinujte si pořádnou spací kúru a za jediný víkend zjistíte, že je vám mnohem lépe. Zázračně odejde malátnost, kašel i rýma. Tělo ví co dělá, když nás jednou za čas povalí do postele prostřednictvím nepříjemné nemoci. Moderní člověk odpočinek zanedbává, a tak si jej tělo získává násilím. Význam spánku byl i v minulosti mnohokrát zneužíván; jedním z nejkrutějších druhů mučení je údajně znemožnění spánku, které dokáže v mozku vyvolat dokonce projevy psychózy, včetně halucinací.

    Vybírejte vhodná světla

    Kolik  nás může říct, že má doopravdy pravidelný režim? Přitom nastavit si pravidelné biorytmy je pro spánek důležité. Nejde jen o totožný čas ukládání se ke spánku a vstávání. Tělo k dobrému spánku potřebuje pravidelný přísun živin a pravidelný pohyb.

    Důležitý je také vliv bílého a modrého světla. Od přírody jsme tak zkrátka nastavení. Bílé světlo (tedy denní) nás stimuluje, červené a žluté zase uspává (oheň, měsíc). Bohužel jsou v současnosti běžné bílé žárovky a zářivky ve většině interiérů, kde se pohybujeme. Tento jev se dá velice těžko nasimulovat, neboť oranžové odstíny v LED páskách, které se tak často používají, v RGB režimu zahrnují i zelenou barvu, taktéž stimulační. Jak tedy situaci řešit? Alespoň dvě hodiny před spaním používejte v místnosti červené zdroje světla. Buďto výhradně červené světlo na LED pásce, nebo červenou žárovku. Velice pozitivní vliv má také červené podbarvení obrazovek (počítače, telefonu), ale jejich světlo bývá většinou stále poměrně dost bílé. Nejlepším řešením jsou brýle filtrující modré světlo, které si nasadíte a můžete se pohybovat po celém bytě při běžném osvětlení.

    Vhodné podmínky pro spánek

    Kromě červeného světla váš spánek přilákají další aspekty vašeho života. Doporučuje se několik hodin před spaním nepožívat stimulanty, například kofein. Ačkoli se uvádí, že kofein má působit jen několik málo hodin, pravdou je, že efekt tohoto stimulantu je proměnlivý za různých podmínek. Existují lidé, kteří po večerní kávě usnou, ale i takoví, kteří si nemohou už odpoledne dát žádnou kávu, pijí proto kávu bez kofeinu nebo náhražky. Nebojte se hledat vlastní hranici.

    Podle odborníků z Harvardu byste neměli jíst přibližně 12 hodin před plánovaným probuzením. Zkuste v této době pouze pít vodu. Vyhnout byste se před spaním měli i alkoholu. Ačkoli  nás sklenička na dobrou noc uspí, narušuje také přirozené procesy mozku a ten se pak nedovede přirozeně regenerovat.

    V neposlední řadě byste se měli naučit vnímat ložnici a postel jako posvátné prostory, kam nepatří rozptylování: televize, rádio, časopisy. Pro spánek se vybavte tím nejlepším, co si můžete dovolit; kvalitní matrací, lůžkovinami a vyberte si povlečení, které vám bude nejen příjemné na dotek, ale bude lahodit i vašemu oku.

    Další fígle pro skvělý spánek

    Nechoďte spát s úplně prázdným žaludkem; dejte si alespoň malou svačinku: kus zeleniny (mrkev, salát). jogurt nebo oříšky. Vyhýbejte se těžkým a sladkým jídlům. Pijte jedině kávu bez kofeinu nebo její čekankovou náhražku. Až dvě hodiny před spaním necvičte, nastartování těla by vám mohlo rozhodit rytmus. Můžete se ale projít, nebo lehce protáhnout. Zajistěte si nerušené prostředí: odhlučněte a odsvětlete prostor, použijte klapky na oči i špunty na uši, sežeňte si aplikaci na generování bílého a růžového šumu.Jako náhrada vám postačí ventilátor nebo meditační zvuky.