Moderní a alternativní: kontejnerové bydlení

Celosvětový trend přestavování vyřazených lodních kontejnerů na bydlení dorazil i do Česka a získává si stále větší oblibu u lidí, kteří chtějí stavět moderně a alternativně. Jednou z firem, která se tímto netradičním stavebním oborem zabývá je firma H3 ateliér, která pod značkou Blokki vyrábí kontejnerové domy již třetím rokem.

0

Stavbu takového domu lze svou variabilitou připodobnit k legu. Z jednotlivých opracovaných a zaizolovaných kontejnerových modulů vznikají domy o různých velikostech, co jeden blok, to zhruba třicet metrů čtverečních zastavěné plochy. Systém výstavby spočívá v up-cyklaci velmi pevné ocelové konstrukce lodního, dvanáct metrů dlouhého přepravního kontejneru.

Pevná a stabilní konstrukce

Původně skladovací kontejner používají jako velmi pevnou a stabilní nosnou konstrukci. Na začátku celého procesu kontejnery sestaví do tvaru budoucího domu, vyřežou otvory pro okna a dveře, stavbu zaizolují, postaví příčky, rozvedou sítě a ve finále stavbu obloží zevnitř a vně. Takto dokončený dům po jednotlivých blocích opět rozeberou, pomocí jeřábu naloží na kamiony a převezou k zákazníkovi na pozemek, kde dům napojí na sítě a zprovozní.

Několik variant domků

Blokki mají za sebou zhruba tři desítky realizací, od malých domků z jednoho kontejneru, tzv. 1blokki home, až po větší objekty, například z pěti kontejnerů. Zákazníci si pořizují na trvalé bydlení, nebo pro rekreaci. Dnes v nabídce firmy najdete 12 typových variant domků. V H3 ateliér ke každé realizaci přistupují velmi individuálně, protože, jak říká marketingová manažerka firmy Zdena Zlatová „stavba se musí podřídit pozemku, nikdy to nejde naopak“. Když si vyberete svůj vysněný domek, je celkem pravidlem, že se ladí vnitřní uspořádání nebo pozice oken, protože právě hezký výhled z okna je jeden z hlavních důvodů, proč si takový domek pořídit.