Jak sladit povlečení s barvou stěn v ložnici?

Chcete mít z ložnice útočiště, kde si dokonale odpočinete a nic vás nebude rušit? Dejte si pozor při výběru barev – jak na stěny, tak pro povlečení. Jsou totiž barvy, které vám klid nedopřejí, na druhou stranu ale jsou i barvy, které vás ukolébají v posilňující spánek. Jak barvy v ložnici sladit?

0

Ložnice je místem odpočinku. Musíme se tam cítit příjemně, nic a nikdo by nás neměl rušit. Aby odpočinek byl opravdu kvalitní, je důležité do ložnice vybrat pořádnou postel, kvalitní matraci, podcenit se nesmí ani povlečení. Některé klouže, škrábe, nebo má po pár vypráních neforemný tvar. Pod takovým povlečením si moc neodpočinete.

Výběr povlečení nepodceňujte

Mnozí z nás vybírají podle motivu. Jen o tom to ale není. Je třeba vzít v potaz materiál, velikost a až pak se zaměřit na barvu.

Víte, že mezi nejoblíbenější pořád patří bavlněné povlečení? Je příjemné na tělo, saje pot a je prodyšné. Na paty mu v žebříčku oblíbenosti šlape mikrovlákno a bavlněný satén. V zimě je hodně oblíbené flanelové povlečení, které příjemně hřeje i během chladných nocí.

Jak sladit barvu povlečení s barvou stěn v ložnici?

Aby se z ložnice skutečně stala oáza klidu, musí k sobě veškeré její vybavení pěkně ladit. Použitá kombinace barev totiž může uklidňovat i provokovat. Navíc mají barvy kouzelnou moc prostor opticky zvětšit i zmenšit.

Víte, že správně zvolená kombinace barev vytvoří v ložnici příjemnou atmosféru?

Povlečení v souladu s ostatními barvami, nebo jako kontrastní prvek?

Je jen na vás, zda bude povlečení ladit s ostatními barvami, nebo bude v kontrastních barvách. Vzniklá kombinace na vás musí působit příjemně, nesmí dráždit vaši mysl. Naslouchejte svému srdci a mysli. Jste to vy, kdo v ložnici bude spát.

Teplé nebo studené barvy?

Barvy mají v ložnici ohromnou moc. Kvalitu spánku totiž ovlivní víc, než vás kdy napadlo. Velkým rádce může být poloha ložnice vůči světovým stranám. Když je ložnice orientovaná na sever, jsou vhodnější teplé barvy (žlutá, oranžová, červená). Do ložnice orientované na jih se hodí spíš modrá, zelená nebo fialová (studené barvy).

  • Když po probuzení jako první spatříte žlutou barvu, čeká vás pohodový den a vy budete plni síly. Žlutá barva totiž stimuluje nervový systém.
  • Modrá barva stojí za dlouhým a klidným spánkem. I to je jeden z důvodů, proč ji v ložnici najdeme nejčastěji. Na stěnách sice působí chladně, na povlečení naopak hodně zajímavě.
  • Oranžová barva vytvoří prostředí ideální pro odpočinek, napomůže i správnému trávení.
  • Zelená je barva naděje a nového života. Vyzařuje pozitivní energii, uklidňuje mysl. Můžete ji kombinovat se světle žlutou, béžovou i hnědou barvou.
  • fialovou pozor. Je energická, motivující i uklidňující. Záleží na odstínu. Víte, že v ložnici s fialovými stěnami se spí zhruba o dvě hodiny méně než v ložnici vymalované jinou barvou?
  • Bílou barvou nic nezkazíte, v ideálním případě ji ale kombinujte třeba s červenou nebo oranžovou.
  • Milujete červenou? Zamyslete se nad tím, jak na vás působí. Dráždí mysl? Raději se jí vyhněte. Jste zimomřiví a ve společnosti červené se cítíte dobře? Nevyhýbejte se jí.

Náš tip: Široký výběr povlečení co do barev i materiálů najdete na povlečemevás.cz.

V ložnici se musíte cítit útulně. Celkový dojem vytvoří stěny, postel, povlečení a další dekorace. Snažte se je sladit pěkně dohromady, nelpěte ale na tom, co jednotlivé barvy vyjadřují. Ložnici si zařiďte podle svého tak, abyste v ní rádi a kvalitně odpočívali.