Lidem už nestačí jen solární ohřev vody. Častěji chtějí vyrábět elektřinu pro celý dům

Velkoobchodní ceny fotovoltaických technologií klesly na světových trzích meziročně o zhruba 30 procent a lze očekávat, že i domácí ceny solárních panelů budou postupně klesat. Češi si tak v rodinných domech mohou instalovat technicky pokročilejší solární elektrárny. Zatímco dříve se solární energie využívala hlavně k ohřevu teplé vody, dnes již běžně pohání celý dům. Podle dodavatelů roste výkon solárních panelů na střechách a stále častěji se v rodinných domech objevují také akumulátory a virtuální baterie.

0

Finančně nejschůdnější cestou k využívání sluneční energie v rodinných domech stále zůstává solární ohřev vody. V takovém případě slunce pomocí fotovoltaických panelů pouze ohřívá vodu v bojleru. S klesající cenou fotovoltaických panelů začíná být aktuální také další využití doma vyrobené elektřiny. Lidé si totiž mohou na střechu dovolit instalovat solární panely s vyšším celkovým výkonem doplněné technologiemi pro efektivní využití doma vyrobené elektřiny.

„Systémy pro solární ohřev vody jsou už poměrně levné, protože nepotřebují příliš drahou a složitou elektroniku. S klesajícími náklady je ale stále výhodnější uvažovat také o výrobě elektřiny pro běžnou spotřebu v domácnosti a o nějakém způsobu její akumulace,“ uvádí energetický specialista Karel Murtinger z poradenské společnosti Ekowatt.

Výkon solárních panelů i střešních elektráren roste

Ceny solárních panelů jsou daleko nižší než před několika lety. Například podle odborného portálu, který trh s fotovoltaickými panely sleduje, se průměrná velkoobchodní cena fotovoltaických panelů letos v září snížila na v přepočtu asi 6,25 Kč/Wp. Meziročně jde přitom o zhruba 30% pokles.

Roste rovněž výkon solárních panelů, a tím i výkon celé střešní instalace. „Zatímco dříve jsme montovali solární panely o výkonu 240 Wp, dnes již v domácích solárních instalacích běžně využíváme 300Wp panely,“ říká Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Na trhu se navíc již běžně objevují fotovoltaické panely se špičkovým výkonem 360 Wp a lze očekávat, že účinnost fotovoltaiky by mohla časem dále narůstat.

Výjimkou již nejsou střešní instalace o výkonu 3 a více kWp. „Nejčastěji instalujeme FVE o výkonu 3,66 kWp, kde uvažujeme roční výrobu zhruba 4 000 kWh elektrické energie,“ doplňuje Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Uvažujeme-li, že takto vyrobená elektřina dokáže v domácnosti nahradit spotřebu elektřiny z distribuční sítě i spotřebu plynu na vytápění, mohou roční úspory dosáhnout výše přibližně 11 500 korun.

Fyzické i virtuální baterie a systémy pro řízení spotřeby

Výkonnější domácí solární elektrárnu je vhodné doplnit baterií, která umožní překlenout rozdíl mezi výrobou solární elektřiny během dne a požadavkem domácnosti na spotřebu, tedy obvykle odpoledne a večer. Kromě běžných fyzických baterií s kapacitou několik kWh se začínají ve stále větším měřítku využívat i baterie virtuální, které pro „uskladnění“ energie využívají elektrickou distribuční síť. Výhodou virtuálních baterií je kromě nižších nákladů také možnost v případě potřeby snadno zvyšovat kapacitu.

Mezi další technologie, které se v domácích solárních elektrárnách už běžně uplatňují, jsou regulátory pro řízení spotřeby elektřiny v domě. Řídicí jednotka sleduje výrobu elektřiny a podle ní automaticky reguluje provoz různých domácích spotřebičů, jako je klimatizace, větrání nebo zařízení pro ohřev vody tak, aby v místě vyrobenou elektřinu co nejvíce využily. Tím se minimalizují energeticky i ekonomicky neefektivní přetoky doma vyrobené elektřiny do distribuční sítě.

Domácí solární elektrárny čeká další rozvoj

S klesajícími cenami, dalším vývojem technologií a rostoucími náklady na energie z distribučních sítí odborníci očekávají velký rozvoj malé domácí solární energetiky. Střešních fotovoltaických instalací o výkonu do 10 kWp by proto mělo i nadále přibývat. „Solární energetika se pomalu, ale jistě stává nejlevnějším zdrojem elektřiny. Po letech stagnace, kdy se v České republice rozvoj tohoto perspektivního oboru téměř zastavil, má fotovoltaika šanci dočkat se restartu, a to nejen v sektoru malých střešních instalací,“ uvádí například Veronika Šilhová, výkonná ředitelka Solární asociace.